Systém značení pracoviště – pilíř úspěchu japonských firem
V době zavádění systému značení pracoviště je vhodné neomezit se na zákonem stanovená „minima“, ale již aplikovat i doporučení, která se týkají značení pohybu po pracovišti či značení objektů umístěných na pracovišti. Legislativa často řeší pouze ty části, které mohou mít negativní dopad na zdraví pracovníků, již však neřeší synchronizaci pohybu pracovníků ve skladu zaručující plynulý a efektivní pohyb zboží.
Metoda od Toyoty dnes slaví úspěch v celém světě
Málokdo ví, že propracované systémy značení pracovišť jsou jedním z pilířů úspěchu japonských firem, jež jsou pověstné pro svou efektivitu. Za zmínku v tomto směru stojí TPS, systém vyvinutý společností Toyota, který dnes aplikují firmy z celého světa či metodu 5S z dílny společnosti Brady Worldwide Inc., kterou rovněž aplikují firmy ze všech koutů světa a jež bývá dávána za vzor jednoduché metody systému značení s minimálními nároky na zavedení.
Systém značení jako „nultý“ krok v robotizaci provozu
Propracovaný systém značení podnikatelům rovněž pomáhá identifikovat slabá místa v procesech, např. neefektivní expedice zboží, nadměrný pohyb techniky ve skladu, tzv. úzká hrdla ve skladu apod. Zkušenosti ze Západu rovněž ukazují, že systémy značení rovněž pomáhají s robotizací pracovního prostředí. Jak je známo, stroje potřebují jasně definovaná pravidla, což v oblasti systému značení znamená jasně definované trasy pohybu v přesně definovaných intervalech či správná posloupnost plnění úkolů v jednotlivých částech skladu, výrobní haly apod.
Zavedení systému značení má pozitivní dopad i na malé firmy
Bez ohledu na to, jak velká je Vaše firma, pokud nemáte zaveden systém značení v prostorech, kde se pohybují zaměstnanci či materiál, zvažte okamžitou nápravu. Nemusíte ihned měnit dispozice skladu či výrobní haly, začněte s tím, že veškeré zboží bude jasně označeno, regály budou vybaveny informačním listem o maximální nosnosti, vhodnosti pro jednotlivé typy skladování jednotlivých typů materiálu či zboží apod.