5 nejlepších pomocníků pro přípravu dřeva na zimu, kteří vám ulehčí práci

16. června 2023 | 15:18
Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, ukažte jí plný dřevník. Naplnit ho není zrovna nejjednodušší a nejbohulibější činnost, ovšem když zvolíte ty správné pomocníky, půjde vám práce od ruky – a než řeknete švec, dřevo na zimu bude nachystané. Tak s chutí do toho, ať máte co nejdříve hotovo.
Další 4 fotografie v galerii
Když se kácí les, létají nejen třísky, ale zbývají i větve / Shutterstock

Nikdy nekončící evergreen – řetězová pila

Každý správný muž má u sebe nůž – a chybět by mu neměla ani řetězová motorová pila alias motorovka. Však to není jen o dřevu na zimu, občas je třeba zkrátit nějakou větev, připravit dřevo na oheň, něco uříznout – a bez pořádné pily to prostě nejde. Potřebujete-li řezat jen sem tam a nachystat dřevo na chladné měsíce pro vás znamená připravit pár polen do krbu, pak si plně vystačíte s elektrickou řetězovou pilou. Ta je poměrně lehká, tichá, ekologická a nenáročná na údržbu, při jejím provozu jste ale limitováni délkou kabelu – a samozřejmě také nutností elektrické přípojky. Náhradní variantou za elektrickou pilu je pak aku řetězová pila, kterou díky bezkabelovému provedení a pohonu z akumulátoru využijete i na místech bez elektřiny – vždy ale doporučujeme mít s sebou náhradní nabitý akumulátor.

Jestliže připravujete velké množství dřeva, které si i sami kácíte v lese, pak je pro vás rozhodně volbou číslo jedna benzínová pila. Je sice hlučnější, těžší, produkuje emise a práce s ní není úplně voňavá (i když někdo vůni benzínu rád), ale tento stroj poskytne ten nejlepší výkon. Navíc nejste limitováni kabelem či vybíjejícím se akumulátorem – stačí mít s sebou kanystr s benzínem a můžete dřevorubařit klidně celý den.

Moderní modely benzínových pil jsou již propracovány natolik, že zajišťují maximální ergonomii práce, pohodlně se drží a umožňují naprosto přesný řez. Některé benzínové pily jsou vybaveny také automatickým mazáním, které udržuje řetěz namazaný po celou dobu provozu, což prodlužuje jeho životnost. Mohou mít také integrovaný napínák řetězu, který umožní napnout řetěz rychle, snadno a bez jakýchkoliv nástrojů, takže si zkrátíte prostoje a urychlíte práci.

Cirkulárka do každé domácnosti

V minulém století byly naprosto běžné, ani dnes však nevycházejí z kurzu – cirkulárku neboli okružní pilu jsme dřív našli téměř v každé dílně či garáži u rodinného domu a na oblibě neztrácí ani teď. Ostatně, není se čemu divit – oproti těm dříve používaným, jež byly mnohdy sestaveny kutily doslova na koleně, jsou moderní cirkulárky vyrobeny v souladu s těmi nejpřísnějšími bezpečnostními předpisy, vybaveny výkonnými elektromotory a ergonomickou kolébkou a výkonným kotoučem se zuby z tvrdokovu, které zvládnou odvést opravdu kus práce, než se otupí.

Díky vysoké stabilitě této techniky a pohodlnému řezání zvládne práci s okružní pilou (na rozdíl od motorovky) i ten, kdo není nijak extrémně fyzicky zdatný.

Sekera už není za dva zlaté, ale k nezaplacení je stále

Hajný vám ji nevezme (pokud tedy nebudete loupit v cizím), ale doma byste se o ni přetahovat mohli – moderní sekery už totiž mnohdy nemají klasické dřevěné topůrko, ale ergonomické, vyrobené z lehkých materiálů (často plast vyztužený skelnými vlákny) a ostré čepele, které snadno proniknou do dřeva, takže si s nimi bude chtít zkusit rozštípat špalek na polínka každý. Na finální zpracování menšího množství špalků či připravení třísek na podpal je sekera dokonalá, avšak pro zpracování většího počtu kubíků zvolte štípačku.

 

 

Štípačka na dřevo nadchne výkonem i rychlostí

Štípačka na dřevo si poradí až s metrovými poleny do průměru 50 cm a během chvilky vám z nich vykouzlí polena, která byste se sekerou produkovali v potu tváře i několik hodin. Výkonné štípačky zvládnou za hodinu zpracovat až 60 metrových klád, takže s nimi bez námahy připravíte dřevo na celou topnou sezónu během jednoho dne.

Vybrat si můžete ze dvou provedení štípaček na dřevo:

  • Horizontální štípačky dřeva vynikají lehčí, menší a skladnější konstrukcí. Polena štípou vodorovně, stačí na ně polena povalit nebo položit, což usnadňuje obsluhu. Nejlépe se hodí pro ty, kteří zpracovávají spíše kratší polena (do 45 cm) s menším průměrem (do 25 cm) a o objemu do cca 10 m3
  • Vertikální štípačky dřeva jsou mohutnější, stabilnější a vynikají velkou tlačnou sílou (mezi 8–15 tunami). Polena štípají shora dolů, musí se tedy vkládat na výšku – podobně, jako kdybyste je chtěli rozštípnout sekerou či kalačem. Skvěle si poradí i s delšími a silnějšími poleny i z tvrdého dřeva, se suky, či s mokrým dřevem.

Pomocník pro finální úklid – drtič větví

Když se kácí les, létají nejen třísky, ale zbývají i větve. Co s nimi? Ty silnější rozřežte motorovou pilou nebo nasekejte sekyrou a ty slabší prožeňte drtičem větví – zbavíte se tak veškerých haluzí a vzniklé dřevěné štěpky můžete využít na podpal, do kompostéru či jako mulč k rostlinám.

Připravit dřevo na zimu a zvládnout i úklid kolem nemusí být letos vůbec dřina. Stačí vybrat správné pomocníky a půjde to jako po másle…

 

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...