Půjčka ve zkušební době: Utopie nebo realita?
Pracující, kteří jsou v takzvané zkušební době dle zákoníku práce sice pracují a mají příjem, ale od bank většinou odchází s nepořízenou. Ve zkušební době totiž lze pracovní poměr snadno zrušit a banka tak nemá jistotu, že dlužník bude mít dostatek finančních prostředků na to, aby mohl úvěr splatit.
S nástupem do nového zaměstnání se vám v životě mnoho změní. Čekání na první výplatu může být pro rodinný rozpočet docela oříšek. Získat půjčku ve zkušební době není jednoduché. Poskytovatelé úvěrů požadují po žadatelích doložení příjmu, který by měl mít stálý charakter. Půjčka ve zkušební lhůtě přesto však nemusí být utopií.
Co vlastně je půjčka ve zkušební době?
Nejste-li na trhu finančních produktů nováčkem, jistě víte, že nic jako typická půjčka ve zkušební době neexistuje. Jedná se o běžný úvěr, u kterého je pouze zdůrazněno, pro koho by se mohl hodit. Nečekejte však, že si půjčíte horentní částky. Tento typ půjčky se pohybuje v řádech několika tisíců korun.Poskytovatel se vystavuje vysokému riziku, které zohlední nejen ve výši půjčené částky, ale také samozřejmě vysokými úroky.Zvažte, zda je půjčka ve zkušební době opravdu nutná, nebo bude lepší počkat až uběhne zkušební lhůta a vy si budete moci zažádat o “klasický úvěr”.
U bank to nepůjde….nebo ano?
Banky lidem ve zkušební době nepůjčují. Stejně tak tomu je i ve výpovědní lhůtě. Jsou ale situace, kdy by se půjčka ve zkušební doběpřeci jen dala v bance získat. Pokud již máte nějakou dobu v bance sjednaný běžný účet, kam vám pravidelně chodí výplata, máte šanci, že po vás banka nebude požadovat doložení příjmů a půjčku vám schválí. Jestliže v bance navíc máte dlouhou historii, máte u ní sjednané další produktya nikdy jste se nedostali do problémů se splácením, vaše šance na získání úvěru ve zkušební době se značně zvýší.
Nebankovní společnosti jsou jistota?
Nebankovní společnosti mají mírnější podmínky pro schvalování úvěrů. To však neznamená, že vždy uspějete. Jste-li první týden v práci a předtím jste byli půl roku v evidenci úřadu práce, pravděpodobně první půjčka před výplatou schválená nebude. Doložit pracovní smlouvu v takovém případě bohužel nestačí.
Pokud se vám povede najít vhodného poskytovatele, je třeba počítat s horšími úvěrovými podmínkami.Daní za benevolentnost je nejen nižší půjčený obnos, ale zejména vyšší úroková sazba. Půjčka ve zkušební lhůtě by tedy měla být vždy nezbytná a účelová. Novou kuchyň odložte na dobu, kdy budete již nějaký ten měsíc pracovat.
Dostupnost a riziko - dvě strany téže mince
Na nic nečekejte a získejte půjčku ihned na účet. To už není jen reklamní klišé, jak nalákat lidi k půjčce, ale prostý fakt. Půjčky jsou dostupné, zejména ty nebankovní a výběr poskytovatelů je v dnešní době velký. Na co si dát pozor?
- Pozor na výběr poskytovatele:Je vhodné porovnat podmínky a nesjednat půjčku hned u první společnosti, která se namane. Vyhýbejte se také vylepeným inzerátům či nabídkám v komentářích na internetu.
- Dobře si propočítejte, zda zvládnete úvěr splatit: Půjčte si malou částku, kterou můžete z výplaty další měsíc postrádat. V opačném případě, by se vám mohla půjčka pěkně prodražit.
Jak vybrat poskytovatele?
Na trhu je obrovské množství nabídek, jak získat peníze ihned. Podle čeho se orientovat a jak se nenechat napálit? Půjčku ve zkušební době vybírejte obezřetně a rovnou se vyhněte těmto 3 nabídkám…
- Chybí česká adresa: Aha, tady je něco špatně! Sídlo v zahraničí vzbuzuje určitý rozpor. I zahraniční společnost by měla mít tuzemskou pobočku.
- Reference neexistují: Poskytovatel by měl mít rozmanité reference od svých klientů. Pokud chybí, můžete se pustit do hledání, ale raději se poohlédněte po jiné společnosti.
- Úroková sazba a RPSN se nápadně liší: Pozor na skryté poplatky!
Pokud se bude řídit výše uvedeným, nemůžete udělat chybu. Přemýšlejte však o každé půjčce jako o závazku, který je třeba vyrovnat.