Obruby na dioptrické brýle: Typ a materiál musí odpovídat zátěži

21. září 2018 | 18:27
Zrak mnohých z nás se zhoršuje a častokrát slyšíme u očního specialisty výrok hovořící o tom, že bude zapotřebí nových brýlí. Většinou se samozřejmě zhrozíme, jelikož se jedná o vcelku vysokou investici. Rozhodně je třeba připravit se na to, že několik tisíc korun na brýle vydáme.
Rám je třeba volit vzhledem k dioptriím / Shutterstock

Vše se odvíjí hlavně od toho, jaká skla do brýlí zvolíme. K dispozici jsou samozřejmě nejmodernější plastová s tvrzením, antireflexní vrstvou a mnohými dalšími vychytávkami. Nemalou sumu je vhodné ušetřit také na obruby. Právě ony totiž dotvářejí vzhled osoby nosící brýle. Jaké alternativy se v tomto segmentu nabízejí? Čtěte dál, poměrně podrobně vám vše popíšeme.

Rám je třeba volit vzhledem k dioptriím

Obruby je zapotřebí volit v závislosti na tom, kolik dioptrií máte. Jestliže si pořídíte nevhodné obruby, brýle mohou padat, případně naopak budou tlačit. U vysokých minusových dioptrií se vyplatí celorám, případně markantně ztenčené čočky. Naopak při hodně plusových hodnotách je lepší mít co nejmenší typ očnice. Co se týká rámů, právě na jejich druhy a výhody se zaměříme. 

Jaké obruby existují?

Je jich fakticky hned několik, přičemž hlavním pravidlem při jejich výběru je to, aby druh i materiál korespondoval se zátěží. Jaké tedy existují alternativy?

Celorámové provedení

Máte minerální brýlová skla? Pak je celorám fakticky jediným řešením! Tyto obroučky na dioptrické brýle představují asi nejčastěji prodávanou variantu. Připravte se na to, že tento druh obruby bude hrát na vaší tváři doslova dominantní roli. Vynikající je celorám i z toho pohledu, že dokáže nejefektivněji ochránit brýlová skla. Za přednost lze považovat i stálost samotné formy. Jen tak jednoduše nedochází k jeho deformacím. Pro mnohé je ovšem nedostatkem omezení zorného pole.   

Polorám

Chcete-li méně dominantní podobu brýlové obruby, nebojte se polorámu. Jde fakticky o kompromisní řešení mezi tradičním celorámovým provedením a bezrámečkovými brýlemi. Tvar vaší tváře zvýrazní minimálně. Hodí se perfektně i pro sportovní dioptrické brýle. Mezi hlavní přednosti takovýchto brýlí patří jemnost a elegance. Pokud se s nimi ale nesprávně manipuluje, mohou být poškozeny. Doporučuje se především nasazování a sundávání brýlí oběma rukama.   

Bezrámečkové brýle

Tento typ disponuje pouze bočnicemi a obruby jinak fakticky absentují. Brýle jsou maximálně nenápadné, nicméně velmi křehké. Neobejdete se při jejich pořízení především bez tvrzeného pouzdra.

Brýle pro alergiky musí být specifické

Jste-li alergičtí na některý z materiálů, bude nezbytné tomuto faktu podřídit i nákup brýlí. Pokud se o vás projevuje třeba alergie na kov, vybírejte si modely z titanu, případně kov, v němž je obsažen nikl. Jinak ale existují i variace s plastovými obroučkami a jiná provedení. 

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...