6 tipů, se kterými se úspěšně vyhnete pádu do dluhové pasti
Zamotat se do dluhové spirály je velmi snadné, často k tomu totiž stačí jediná půjčka do výplaty. Cesta ven už však bývá mnohem složitější a často se neobejde bez vyhlášení osobního bankrotu. Naštěstí existuje několik zásad, které této kritické situaci mohou pomoci předejít. Které to jsou?
1. Vždy zvažte, zda půjčku opravdu potřebujete
Půjčky jsou v dnešní době velmi snadno dostupné, a tak si mnoho lidí půjčuje na nejrůznější elektroniku, domácí spotřebiče nebo dokonce luxusní dovolenou. Takové případy však nejčastěji končí právě exekucí, jelikož si lidé neuvědomují riziko, které je s úvěrem spojené. Stačí totiž jen nějaká nečekaná okolnost, jako je vážný úraz nebo ztráta zaměstnání, a už nebudete mít úvěr z čeho splácet. Proto se k nebankovním půjčkám obracejte jen tehdy, když je to opravdu nezbytně nutné.
2. Splácejte včas a v plné výši
Pro většinu lidí je řádné splácení samozřejmostí, najdou se však i takoví jedinci, kteří si své závazky nehlídají a splátky odesílají až po domluveném termínu. Tímto způsobem však svůj dluh pouze navyšují. S opožděnými splátkami se totiž pojí nemalé pokuty, které s dalším zpožděním pouze rostou. Navíc se vám načítají negativní záznamy v registru dlužníků, které by mohly negativně ovlivnit vaši budoucí žádost o úvěr. Jestliže tedy máte pravidelný příjem a často zapomínáte, nastavte si raději trvalý příkaz, který vaši splátku odešle automaticky.
3. Nesnažte se vytloukat klín klínem
Nejčastějším kamenem úrazu v souvislosti s půjčkami bývá také to, když někdo zjistí, že nemá dostatek prostředků na úhradu splátky, a rozhodne se pro další půjčku. Sice se může zdát, že půjčku získáte peníze, ve skutečnosti však svůj problém pouze prohloubíte. S každou půjčkou jsou spojené určité poplatky a úroky, a pokud si tedy vezmete další půjčku, váš celkový dluh pouze naroste. V dalším měsíci navíc nebudete muset čelit jen jedné splátce, ale rovnou dvěma.
4. Nezapomínejte komunikovat
Tento bod úzce souvisí s tím předchozím. Jestliže vám totiž vypadne příjem nebo se z jakéhokoliv jiného důvodu stane, že vám nezbydou peníze na splátku, nejhorší by bylo dělat mrtvého brouka. Společnosti, které dlužíte peníze, by po totiž po několika upomínkách nezbývalo nic jiného než k vám domů poslat vymahače, což byste opět museli zaplatit vy. Proto v takovém případě rovnou volejte zástupci firmy, se kterým jste úvěr vyřizovali, a domluvte se s ním na náhradním splátkovém kalendáři.
5. Nevýhodné půjčky refinancujte
Proč byste měli desítky let splácet hypotéku, která je příliš drahá? Raději refinancujte! V současné době se na trhu pohybuje řada společností, které se předhánějí v tom, aby vás přetáhly k sobě, takže jsou ochotné vám nabídnout výhodnější podmínky. Stačí si udělat menší průzkum trhu, poskytovatele kontaktovat a zjistit, co refinancování obnáší. Pak už se většina společností o vše postará za vás, takže vám jen zbývá se těšit na nové, výhodnější splátky.
6. Každou půjčku si dobře spočítejte
Jak už jsme zmínili, je třeba si každou půjčku dobře promyslet. To však není vše, jakmile se totiž rozhodnete, že by pro vás teoreticky mohla znamenat řešení vašich problémů, musíte si své tvrzení potvrdit v praxi. Jak to udělat? Jednoduše odečtěte od svých příjmů veškeré měsíční výdaje, a pokud vám zbyde částka, která vám vystačí na úhradu splátky, měli byste být v suchu. Nezapomínejte však ani odkládat peníze do rezervy, abyste měli půjčku z čeho platit i v případě, že se objeví nějaký nečekaný výdaj.