Kreditní karta není debetní. V čem se liší a jaké výhody přináší kredikta svým majitelům?
Kreditní i debetní karty jsou pohledem téměř totožné, na obou typech najdete logo banky či karetní asociace, nechybí ani stejný počet čísel, podpisový proužek, CVV kód a další prvky. Při pohledu by rozdíl mohla značit pouze slova „debit“ jako debetní a „credit“ jako kreditní.
V čem se kreditní karty liší od těch debetních?
Obě karty umožňují jejich majitelům s nimi platit v kamenných a internetových obchodech a vybírat peníze z bankomatu. Ani základní funkce tedy karty příliš neodlišují. Hlavní rozdíl ale tkví v tom, že debetní karty jsou sjednávány k běžnému účtu a kreditní karty k úvěrovému účtu.
Znamená to, že s debetkou utrácíte své peníze, zatímco s kreditkou peníze banky. V prvním případě tak můžete zaplatit maximálně do výše zůstatku na osobním kontě, pokud byste chtěli jít do mínusu, je nutné sjednat doplňkovou službu, a to kontokorentní úvěr, díky kterému by se debetní karta přiblížila ještě více té kreditní.
S kreditkou se upisujete k (bez)úročnému úvěru
Kreditní karta je v podstatě půjčkou, na což není radno nikdy zapomínat. Peníze, které kreditkou utratíte, musíte vrátit. Pokud tak učiníte v takzvaném bezúročném období, nezaplatíte za vypůjčené finanční prostředky ani korunu navíc. Pakliže nestihnete včas peníze vrátit, naskočí vám vysoké úroky. Pro klienty s výbornou platební morálkou představuje kreditka výhodný úvěr zadarmo.
Mezi další výhody pak patří možnost získání peněz zpět z nákupu, sbírání prémiových bodů či leteckých mílí a využití řady slev u vybraných partnerů. Bezúročná půjčka vám tak navíc pomůže výrazně ušetřit. Konkrétní benefity ale vždy záleží na vydavateli karty, někdy tak lze čerpat bonusy spojené s aerolinkami, jindy s mobilními operátory nebo se sítí čerpacích stanic.
Má kreditní karta i svá negativa? Na co si dát pozor?
I přestože se zdá, že kreditní karta je skvělým platebním nástrojem, který může hravě nahradit tu debetní, má své mínusy, na které není radno zapomínat. Při jejím využití platíte cizími penězi, které se vám ne vždy musí podařit včas vrátit, v takové situaci se z výhodné karty stává pekelně drahý úvěr.
Stejně tak se snažte vyhýbat výběrům z bankomatů. Kromě toho, že zaplatíte vysoký poplatek za výběr hotovosti, bude vám vybraná suma okamžitě úročena, nevztahuje se na ni totiž zmiňované bezúročné období.