Koronavirus a daně: Finanční a Celní správa berou na pandemii ohled, daňovým poplatníkům vychází vstříc
Vedení Finanční a Celní správy si vážnost nestandardní situace plně uvědomuje a snaží se daňové poplatníky uklidnit vstřícným přístupem. Finanční správa změnila promíjecí pokyny a avizovala vydání nového pokynu D – 44 rozšiřujícího pokyny D – 21 a D – 29.
Opatření by měla vést k minimalizaci nutnosti návštěv finančních úřadů a celkově zmírnit dopady vyvolané šířením viru. Vláda apeluje na podnikatele, aby radikálně omezili osobní kontakt. Mnohé firmy se nyní přiklání k home office a zaměstnanci se učí komunikovat prostřednictvím firemních platforem, jako jsou Skype, Google Hangouts Meet či Microsoft Teams. Nutné není ani setkání s účetní – stačí využívat fakturační software jako například SuperFaktura.cz a vytvořit jí přístup.
Vzhledem k tomu, že virus přežívá na materiálech jako sklo, kov či papír až 72 hodin, je vhodné zákazníkům odesílat faktury online.
Na co mají nyní daňoví poplatníci právo?
Od pondělí 16. března lze na základě liberačního a stabilizačního balíčku odložit některé platby žádostí o posečkání úhrady daně, žádostí o odpuštění sankcí v případě prodlení, žádostí o úpravu (snížení) záloh či výjimku z jejich placení, žádosti o prodloužení lhůty pro některá daňová přiznání. Konkrétně:
Odklad podání daňového přiznání
Právnické a fyzické osoby mohou daňové přiznání podat až do 1.7. 2020. Přeplatky budou vráceny standardně za 30 dní od termínu podání – nejdříve 30. dubna 2020, a to pouze poplatníkům, kteří přiznání podají v řádném termínu (do konce března).
Prominutí pokut za opožděné tvrzení daně a za nepodání kontrolní hlášení
Nemůžete-li z důvodu souvisejícího s řáděním koronaviru podat kontrolní hlášení k DPH za období od 1. března do 31. července, pokutu nedostanete. K ospravedlnitelným důvodům patří například karanténa nebo nemoc účetního. Ministryně financí Alena Schillerová podotkla, že úředníci budou shovívaví a posoudí opozdilce individuálně. Pokuta za nepodání kontrolního hlášení ve výši 1000 Kč bude automaticky prominuta bez výzvy správce daně.
Podnikatelé, kterých se týká 3. a 4. vlna EET, by měli počítat s tím, že termín 1. května 2020 zůstává beze změny. Ministerstvo vydalo prohlášení, že pokuty minimálně do 1. srpna nehrozí. Pro subjekty, které tržby evidují od 1. a 2. vlny, se nic nemění.
Pomoc pro živnostníky, kterým karanténa znemožňuje podnikat
Mnozí živnostníci a podnikatelé se v důsledku vládních opatření dostali do velmi složité situace. Kvůli karantény nemohou pracovat a hrozí jim nedostatek finančních prostředků. I na ně vláda pamatuje a umožňuje požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). K opodstatněným důvodům patří i péče o dítě do 10 let, se kterým musí rodič zůstat doma.
Další možností, jak udržet podnikání nad vodou, je využití národního programu Úvěr COVID ve výši 500 tisíc až 15 milionů korun. Bezúročná půjčka je určena pro malé až střední firmy do 250 zaměstnanců. Finanční injekce podnikatelům slouží na provoz, ne na investice.
Rozhodli jste se pro pozastavení živnosti?
Pokud vás složitá situace dovede k pozastavení živnosti, nezapomeňte informovat okresní správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad. Na živnostenský úřad nemusíte, ale může vám ušetřit čas. Vyplněním Jednotného registračního formuláře zajistíte, aby se informace o přerušení živnosti dostalo do centrálního registru, na který jsou zdravotní pojišťovny, sociální správa i finanční úřad napojeny.
Po dobu přerušení živnosti neplatíte zálohy a pojistné, ale nezapočítává se vám do důchodu.