Jak si vybrat a používat turistické a trekové hůlky

30. prosince 2020 | 17:24
Trekové hůlky jsou standardním vybavením každého, kdo miluje pěší túry a turistiku obecně. Je úplně jedno, zda je používají ženy či muži jakéhokoli věku, a to hlavně proto, že poskytují stabilitu a skvělou oporu na všech typech terénu.
Trekové hůlky byste měli používat jen jako podporu při turistice / baranq/Shutterstock

Jak vybrat trekové hůlky?

Trekové hůlky byste měli používat jen jako podporu při turistice, nikdy byste je neměli používat jako zdravotnickou hůlku na běžné chození. Trekové hůlky jsou navrženy pro lidi, kteří jsou dostatečně fit, a ba cestování v členitém terénu. Ty správné můžete vybrat, když zvážíte několik nejdůležitějších kritérií, jako jsou například hmotnost, schopnost tlumit nárazy, zajišťovací mechanizmy nebo nastavitelnost délky.

Z jakého materiálu jsou trekové hůlky vyráběny?

Hliník: Trvanlivější a ekonomičtější volba, hliníkové tyče obvykle váží kolem 500-600 gramů na pár. Skutečná hmotnost (a cena) se může trochu lišit v závislosti na tyčích, jejichž rozměry si můžete sami zvolit z široké nabídky. Při vysokém namáhání se hliník může ohýbat, ale je nepravděpodobné, že by se zlomil.

Dural: Tyto tyče mají hřídele, které jsou zcela nebo částečně vyrobeny z uhlíku. Představují lehčí a dražší variantu, jelikož tyto hůlky váží v průměru mezi 300 a 500 gramy na pár. Jsou dobré pro snižování vibrací, ale při vysokém namáhání jsou tyče z uhlíkových vláken náchylnější k rozbití nebo prasknutí více než ty hliníkové. 

Jakou zvolit velikost?

Výběr správné velikosti trekové hůlky je zásadní. Se správně zvolenou výškou si užijete všechny benefity, které vám tyto hůlky mohou poskytnout. Správnou délku hůlek zjistíte tak, když svou výšku vynásobíte 0,68krát. Správnou výšku také poznáte tak, že úhel vašich loktů při držení hůlky je 90 stupňů. Výhodou je, že většina hůlek je teleskopických, takže si můžete správnou výšku přizpůsobit sami.

Díky trekovým hůlkám bude vaše chůze mnohem pohodlnější a příjemnější

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...