Běžky: správnou péčí prodloužíte jejich životnost

19. února 2021 | 11:23
Běžky neboli běžecké lyže jsou skvělým způsobem, jak v zimě sportovat. Jakmile napadne sníh, můžete vyrazit na vhodnou trasu a dát si pořádně do těla.
Pohyb na běžkách je dostatečně náročný, takže prověří vaši celkovou fyzičku / Zdroj obrázku: {canadastock} / Shutterstock.com

Pohyb na běžkách je dostatečně náročný, takže prověří vaši celkovou fyzičku. Navíc si můžete užívat krásné přírodní scenérie, které míjíte rychleji, než kdybyste šli pěšky. Což může být pro některé lidi výhodou.

Péče o běžky před vyjetím

Aby se vám jelo co nejlépe, je vhodné o skluznice svých běžek pravidelně pečovat. Před jízdou skluznice přetřete po celé délce smirkovým papírem a naneste vrstvu parafínu. Díky němu se zbavíte nečistot a připravíte skluznice na vrstvu vosku. Pracujte v pokojové teplotě. Při nanášení parafínu dbejte pokynů výrobce. Důležitý je zejména rovnoměrný pohyb, aby byla vrstva rovnoměrná. Po vychladnutí přebytečnou vrstvu seškrábněte plastovou škrabkou.

Péče o běžky po jízdě

Poté, co dojedete domů, je zapotřebí stáhnout z běžek vrstvu vosku pomocí kovové škrabky. Zbytek už můžete odstranit metodou zažehlování. Skluzový vosk lze odstranit škrabkou, měkké vosky a klistery odstraňujeme speciálním přípravkem.

Kde skladujeme běžky

Pokud běžky zrovna nepoužíváte, skladujte je v chladné a suché místnosti. V této místnosti by také neměly být běžky vystaveny přímému slunečnímu záření, protože to zvyšuje oxidaci skluznice. Běžky by neměly být po celou dobu pevně svázané k sobě. Pokud už je chcete mít svázané k sobě, udělejte to jen zlehka, příliš vázací pásku nedotahujte.

Závěr sezóny

Na konci sezóny je vhodné běžky očistit. Nechte je přes noc ve vytápěné místnosti, poté půjde odstranění vosku ze spodní strany běžek očistit velice snadno. Můžete k tomu použít plastovou špachtli, která se prodává společně s klistrem. Ještě lépe to jde udělat se špachtlí, kterou koupíte v každém železářství. Tím, že necháte vosk na lyžích povolit při pokojové teplotě, si značně usnadníte práci a navíc ušetříte smývač (odstraňovač). Poté, co jste vosk oškrábali na hrubo, si připravte odstraňovač – naneste jej na hadřík a omyjte.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...