Lyžařská helma: Opatrnosti není nikdy dost

19. února 2021 | 11:27
Nejvíce nebezpečné úrazy na sjezdovce jsou právě úrazy hlavy. Často mohou tyto úrazy způsobit také trvalé následky. Proto ať už jezdíte často nebo jenom občas, lyžařská helma nebo také přilba pro lyžaře, jak se někdy označuje, by měla být součástí vaší lyžařské výbavy.
Dnešní lyže jsou uzpůsobeny tak, aby lyžaři mohli vyvinout větší rychlost / Zdroj obrázku: {Rido} / Shutterstock.com

Dnešní lyže jsou uzpůsobeny tak, aby lyžaři mohli vyvinout větší rychlost, a proto je zapotřebí také větší ochrany. Nezáleží přitom ani na tom, jak moc jste zkušený lyžař. Nikdy nevíte, co se může stát, nebo s kým se na svahu střetnete.

V Česku dosud povinné nejsou

Ačkoli už je spousta lyžařů v České republice má, zákon zatím nestanovuje povinnost lyžařskou helmu nosit. V oblíbených lyžařských státech, jako je například Itálie nebo Rakousko, už tato povinnost ale je a je potřeba s tím počítat, jestliže si v těchto státech chcete zalyžovat. V Itálii musí mít helmu každý nad 14 let, v Rakousku pak nad 15 let. Některé české lyžařské školy pro děti helmu dokonce vyžadují a bez ní dítě nepřijmou.

Druhy lyžařských helem

Lyžařské helmy můžeme v podstatě rozdělit do tří různých typů: lyžařská helma halfshellová, fulshellová nebo integrální. Halfshellové helmy označujeme česky také poloskořepinové helmy a jejich součástí jsou textilní ušnice, které si můžete také odepnout. Díky tomu jsou lehčí než fulshellové helmy. V těchto helmách je lepší rozhled a také lépe slyšíte. To fulshellové lyžařské helmy (označované česky jako celoskořepinové) chrání celou hlavu, včetně uší. Jsou tudíž bezpečnější, avšak o něco těžší. Možností jsou také připevnitelné chrániče brady a čelisti. Integrální lyžařské helmy mají jako pevnou součást chránič brady a čelisti, nemůžete je tedy odejmout. Tyto jsou vhodné zejména pro závodní nebo opatrné lyžaře.

Lyžařské helmy podle technologie

V případě, že na své helmě vidíte poškození (například prasknutí vnitřní ochranné části), je potřeba helmu neprodleně vyměnit. Ta totiž už není natolik bezpečná a nemůže vás dostatečně ochránit.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...