Kdy pomůže havarijní pojištění a kde ho nejvýhodněji sjednat?

22. dubna 2021 | 15:00
Pro mnoho lidí je havarijní pojištění spojeno s novým autem. Přeci jen, pokud se stane něco vašemu novému a drahému členu rodiny, je to velký finanční zásah. A jak cena vozu klesá, snižuje se i potřeba mít havarijní pojištění. Nicméně havarijní pojištění se netýká jen auta, ale i řidiče a dalších osob.
Součástí havarijního pojištění může být také krytí zavazadel v něm / archiv klienta

Jaký je rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením?

Povinné ručení kryje škody, spáchané třetí osobou. Tedy pokud vás někdo nabourá, bude škoda zaplacena z jeho povinného ručení a naopak. Havarijní pojištění je to, co kryje záda vám, pokud způsobíte škodu sami sobě.

Pojďme se podívat na to, k čemu se vlastně havarijní pojištění hodí. O jeho užitečnosti totiž nerozhoduje jenom cena vašeho vozu. Havarijní pojištění kryje váš vůz v případě škody způsobené živly, havárie, odcizení, vandalismu nebo v případě neoprávněného užití auta. Při dopravní nehodě slouží ke krytí škod na vašem vlastním autě.

Zdá se vám zbytečné platit si havarijní pojištění, když vaše auto už dosluhuje a nemá takovou cenu, jako mívalo? Na jednu stranu máte pravdu. Na stranu druhou – pokud přijdete o dopravní prostředek je to nepříjemná komplikace. Pak se vyplatí získat od pojišťovny alespoň část peněz, které by mohly sloužit třeba při koupi nového auta jako akontace.

Ale havarijní pojištění umí i mnohem víc.

Věděli jste například, že se dá sjednat i na krátkou dobu? Například na cestu na dovolenou, kdy by vám nefunkční auto přidělalo další starosti. Nejkratší doba, na kterou většina pojišťoven umožňuje havarijní pojištění sjednat, je 14 dní.

Součástí havarijního pojištění může být také krytí zavazadel v něm. V případě krádeže nebo vandalismu vám tak pojišťovna uhradí i odcizený notebook nebo další věci, které jste v autě měli. Cena vozu v tomto případě nerozhoduje. Na prvním místě je bezpečí vašeho majetku.

Havarijní pojištění umí krýt také zranění přepravovaných osob, což v případě, že nehodu zaviníte vy, je věc, kterou vám povinné ručení neuhradí. A škoda na zdraví se mnohdy může šplhat až do milionů korun.

V neposlední řadě je havarijní pojištění skvělým pomocníkem v případě, že potřebujete náhradní vozidlo. Přeci jen, zůstat s nefunkčním autem na cestě je nepraktické a rozhodně vám to na klidu nepřidá. Když zvážíte všechny výhody, je havarijní pojištění cena, kterou se opravdu vyplatí zvážit.

Do ceny havarijního pojištění také velkou mírou zasahuje bonusový systém, který hodnotí, nakolik spolehlivým a bezpečným řidičem jste. Čím více měsíců bez nehody, tím větší slevu na své havarijní pojištění můžete získat.

Nicméně každá pojišťovna má trochu jiný sazebník, jiné výhody a možnosti. Zatímco některá zvýhodňuje starší řidiče, pro jinou je důležité město, ve kterém řidič bydlí. S tím vám ale dokáže efektivně pomoci srovnání havarijního pojištění, díky kterému si můžete nastavit službu tak, aby vám byla šitá na míru.

Využít službu jedné pojišťovny bez srovnání ostatních nabídek vás tak může vyjít velmi draho. Rozdíl v ceně havarijního pojištění je i několik tisíc korun, a to je částka, která by se mohla skvěle hodin na Vánoce, nebo na dovolenou.

Podmínky jednotlivých pojišťoven určují tzv. pojistné podmínky, což je souhrn pravidel a podmínek pojišťovny. A právě ta mají srovnávače v malíčku. Nemusíte tak trávit dlouhý čas studováním drobných písmem napsaných podmínek, stačí si jen ve srovnávači určit, co je pro vás důležité a proti čemu by právě vás mělo havarijní pojištění chránit.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...