Jak dlouho se nosí rovnátka?

05. května 2021 | 12:47
Na délku léčby se ptá každý pacient. A možná i vás před návštěvou specialisty napadla otázka, jak dlouho budete nosit rovnátka. Je naprosto přirozené, že chcete vědět, jak dlouhá bude cesta za vaším vysněným úsměvem. Odpověď však není úplně jednoduchá, závisí na spoustě faktorů, jako je závažnost vady, druh rovnátek či zodpovědnost pacienta.
Také zuby jsou naší vizitkou / Shutterstock

Předběžný odhad vám lékař dá už na začátku léčby, ale je potřeba počítat s tím, že je to odhad, který počítá s tím, že budete rovnátka poctivě nosit a že nenastanou žádné komplikace. Kromě toho také počítejte s tím, že nošení rovnátek nekončí srovnáním zubů. Poté následuje ještě retenční fáze.

Ortodontickou léčbu můžeme rozdělit do dvou hlavních částí

První část je aktivní léčba, kdy budete nosit vybraný typ rovnátek. Ten se volí podle typu vady a vašich požadavků. Rovnátka se nosí do doby, než se zuby narovnají do správné polohy. Jak dlouho aktivní léčba trvá? Odpověď na tuto otázku je velmi individuální a liší se v závislosti na tom, jak moc je třeba zuby upravit. Léčba může trvat pár měsíců u lehkých vad, ale i 5 let u komplikovaných případů.

Stejných výsledků se může v některých případech dosáhnout rychleji. To umožňují moderní materiály a přístup k léčbě. Jedním z těchto způsobů jsou rovnátka Invisalign, s těmi se léčba často dokončí na rychleji než u běžných rovnátek. Invisalign navíc vyžadují i méně návštěv u ortodontisty, což ocení lidé, kteří mají omezené časové možnosti. 

Druhá část ortodontické léčby se nazývá pasivní nebo také retence. Ta přichází na řadu potom, co vám specialista sundá rovnátka a vy máte konečně svůj vysněný úsměv. Díky schopnosti těla se přizpůsobovat se daří zuby srovnat, ale díky této schopnosti by se zuby také mohly vrátit zpět. Aby k tomu nedošlo, je potřeba jejich polohu zafixovat.

To je hlavní důvod, proč existuje druhá fáze. Během ní budete po nějakou dobu nosit nějaký druh retaineru, jako je např. transparentní fólie. Retainer se obvykle nosí přes noc, takže už vás během dne vůbec neomezuje. Navíc se postupem času snižuje i frekvence nošení, až nakonec stačí nosit ho párkrát do týdne.

V některých případech je však potřeba použít fixní retainer. To je malý kousek tenkého drátku, který se nalepí zevnitř zubů a nosí se trvale. To zabrání zubům v pohybu, a tím se zachová dosažený výsledek. I délka pasivní léčby závisí na pacientovi, jeho původní vadě a na typu léčby, kterou podstoupil, a proto se délka pasivní fáze terapie liší.

Orientační doba léčby jednotlivých typů rovnátek:

Konvenční rovnátka: 1,5 až 3 roky
Samoligovací rovnátka: 1 až 2 roky
Lingvální: 2 až 3,5 roku
Alignery: 9 měsíců až 1,5 roku

S typem rovnátek se kromě délky nošení rovnátek liší i frekvence návštěv u ortodontisty a čas, který je potřeba věnovat každodenní péči. Když budete dodržovat předepsaná pravidla, všechno bude dobře probíhat, uspíšíte tím i léčbu. Pokud byste totiž neměli dostatek disciplíny, léčba by se vám mohla protáhnout nebo byste nemuseli dosáhnout požadovaných výsledků.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci popsali dosud neznámý druh obřího krokodýla. Sedmimetrové monstrum obývalo řeky v Austrálii

Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím...

Zajímavý dekorační prvek do bytu vás nemusí stát ani...

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...