Puzzle baví děti i dospělé již více než 250 let

30. června 2021 | 10:00
Ačkoli to zní neuvěřitelně, tak první puzzle, o kterém je veden záznam bylo vyrobeno již v roce 1760. Vytvořil jej londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury, a to z jedné se svých map. Tehdy však bylo puzzle považováno pouze za didaktickou pomůcku, která měla zpříjemnit učení zeměpisu na školách. Pan Spilsbury tehdy jistě netušil, jak populární jeho vynález v příštích stoletích bude.
Podle řady lékařských studií je puzzle vhodnou prevencí Alzheimerovy choroby / pixabay.com

Trvalo to docela dlouho, než puzzle dostalo dnešní podobu

I když se mluví jako o prvním puzzle od pana Spilsburyho, v historických dokumentech najdete starší zmínky z Číny, kde byly k sobě pasující kousky nazývány rébusem. Jejich přesná podoba se však nedochovala a není jim tak možné přiznat status, že by se jednalo o starší puzzle.

Puzzle v dnešní podobě se začalo vyrábět pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, a to ruku v ruce s rozšířením mimo Anglii. Díky velké průmyslové revoluci, pak začalo být puzzle na počátku 20. století vyráběno strojově a rozšířilo se tak mezi celou společnost.

Proč bychom měli skládat puzzle?

Kromě přínosu pro vzdělávání, což pochopili učitelé již v druhé polovině 18. století. Přináší puzzle řadu zdravotních benefitů, které byly s touto aktivitou propojeny až později.

Přínosy pro dospělé

Podle řady lékařských studií je puzzle vhodnou prevencí Alzheimerovy choroby, a i po jeho propuknutí dokáže jeho postup zpomalit.

Tak jako antistresové omalovánky i puzzle vám pomůže se pořádně odreagovat, protože na chvíli zapomenete na starosti všedního dne. Jedná se tedy o skvělou terapeutickou metodu.

Pomáhá při pocitu sociální izolovanosti. Řada lidí dnes o svém volném čase využívá především všechna chytrá zařízení a zapomíná trávit čas s přáteli nebo rodinou. Puzzle baví řadu lidí, takže jej můžete skládat společně a strávit spolu trochu více času.

Přínosy pro děti

Puzzle pomáhá procvičovat jemnou motoriku, protože uchopit poměrně malé dílky může být dosti náročné. Navíc podporuje i rozvoj analytického myšlení, a to díky tomu, že postupně dítě zjistí, že má hledat kousky podobné barvy a tvaru, aniž by je jen náhodně zkoušelo.

Pokud navíc zvolíte i puzzle se zajímavým motivem, může se dítě i něco nového dozvědět.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...