Při vytápění tepelným čerpadlem vás může potrápit hluk. Jak jej omezit?

08. července 2021 | 11:48
Tepelné čerpadlo je velmi dobrý sluha, který nám dokáže výrazně zlevnit energie. Díky jeho schopnosti získat energii ze země, z vody nebo ze vzduchu, dokážeme velmi efektivně vytápět náš dům, případně ohřívat vodu. Je to velký hit zejména v novostavbách, a to i s ohledem na stoupající ceny energií.
Další 1 fotografie v galerii
Zejména z pohledu šíření nepříjemných zvuků, především vibrací, může pomoci instalace silent bloků / Shutterstock / krakenimages.com

Také ve starších domech se však uplatňují instalace tepelných čerpadel, které dnes lze instalovat i velmi jednoduše, zejména v případě tepelných čerpadel vzduch-voda nebo vzduch-vzduch. U venkovních jednotek tepelných čerpadel se však můžeme setkat s hlukem, který by mohl obtěžovat naše sousedy. Existuje naštěstí řešení.

Kvalitní dodavatel a profesionální montáž

Nainstalovali jste si tepelné čerpadlo začali si stěžovat vaši sousedé? To je problém, který holt někdy může nastat. Ve venkovní jednotkách tepelných čerpadel se totiž nachází kompresor, který může produkovat určitý hluk. Mnohé můžeme ovlivnit už před samotnou instalací, a to výběrem tichého tepelného čerpadla a správným způsobem montáže.

Obecně lze říci, že dnešní tepelná čerpadla jsou maximálně tichá a produkovaný hluk se dlouhodobě snižuje. Je to dáno samozřejmě vývojem technologií v této oblasti. Hluk je ale velice relativní pojem a každý jej můžeme vnímat jinak. S výběrem tichého modelu tepleného čerpadla by vám samozřejmě měla pomoci dodavatelská firma. Vždy je samozřejmě nutné také zabezpečit správnou montáž, která leží na bedrech dodavatelské firmy, proto vždy vybírejte firmu s dostatkem zkušeností v oblasti montáže tepelných čerpadel.

Tepelné čerpadlo lze odhlučnit

Pokud už máte tepelné čerpadlo nainstalováno, přičemž nejste spokojeni s hladinou produkovaného hluku, tak je určitě vhodné to řešit. Lze přistoupit k odhlučnění tepelného čerpadla. Hluk může obtěžovat nejen sousedy, ale také vás, přičemž vliv na to může mít třeba specifické šíření zvuku v prostoru či v konstrukci stavby, pokud je venkovní jednotka tepelného čerpadla třeba instalována na stěnu budovy (typické pro klimatizační jednotky). 

Jak probíhá odhlučnění?

Z pohledu zhoršení sousedských vztahů vzniká problém logicky nejčastěji v husté zástavbě, kde mají sousedé k jednotce tepelného čerpadla blízko. Pokud chceme nějakým způsobem přistoupit k odhlučnění, je potřeba myslet nejen na vhodné umístění jednotky tepelného čerpadla a dostatečnou vzdálenost od okolní zástavby, což řešíme už u samotné instalace, ale v případě problémů přistoupit k: 

  • Instalaci silent bloků
  • Použitím akustického krytu
  • Využitím zástěny s přesahem

Zejména z pohledu šíření nepříjemných zvuků, především vibrací, může pomoci instalace silent bloků. To řeší hlučnost tepelného čerpadla s ohledem na šíření zvuku do konstrukce vašeho objektu. Kvalitnější řešení jsou dražší, využít můžete některé akce na tento materiál. Je důležité zvolit silent bloky, které jsou dimenzovány na hmotnost jednotky tepelného čerpadla, aby plnili svou funkci správně. Mohou pomoci také pružné kompenzátory pro napojení chladicího potrubí.

Z pohledu hlučnosti do okolí lze u tepelných čerpadel instalovat také nejrůznější kryty, kde si však dejte pozor na to, aby nebyl omezen průtok vzduchu okolo tepelného čerpadla. V takovém případě se totiž může snížit jeho účinnost. To samé platí pro využití zástěny s přesahem.

Alternativním řešením může být také vysadit různé okrasné rostliny a dřeviny, které omezí šíření hluku do okolí, dejte si ale pozor na to, aby byly vysazeny v dostatečné vzdálenosti a opět nepřekážely proudění vzduchu.

Potřebujete k tepelnému čerpadlu další příslušenství?

Pro instalaci tepelných čerpadel a jejich provoz je v řadě případů potřeba dokoupit některý instalační materiál. Může jít o potrubí pro nosné médium, odvody kondenzátu apod. Využít může být potřeba některé prvky, jako třeba termomanometr. Pamatujte ale na to, že tepelné čerpadlo se pořizuje s instalací a dobrá realizační firma by vše potřebné měla řešit sama v ceně instalace.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených destinací bude složitější

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

S tímhle nikdo nepočítal. Nečekané komplikace při...

Komplikace pro turisty. Jak se mění cestovatelský semafor od...