Kdy se vyplatí přejít ze starého penzijního připojištění na nové

15. prosince 2017 | 14:58
Na penzi si v současné době připlácí asi 4, 5 milionu Čechů. Většina z nich se zapojila do původního tzv. penzijního připojištění, které garantuje nezáporné zhodnocení - výnosy nemohou jít do mínusu.
Finanční poradci a penzijní společnosti dnes lákají klienty do nových fondů a slibují vyšší výnosy / Shutterstock

V roce 2013 začala platit nová pravidla pro penzijní fondy. Nové (účastnické) fondy už negarantují, že výnosy nemohou jít do mínusu, ale mohou mít i vyšší výnosy, protože mohou investovat do širší škály investičních produktů.

Uvažujete o přechodu na nové penzijko? Co byste měli vědět

Finanční poradci a penzijní společnosti dnes lákají klienty do nových fondů a slibují vyšší výnosy. Komu se to ale doopravdy vyplatí? Mladší ročníky, které mají před sebou ještě dlouhou dobu spoření, by se měly o přestup do účastnických fondů více zajímat. Je pravděpodobné, že mají šanci získat v dynamických fondech vyšší výnosy. Hranice pro výběr naspořených peněz je u obou typů stejná – 60 let, při délce spoření minimálně 5 let. U nových fondů je možné si vybrat i předdůchod, tzn. že klient může čerpat peníze pět let před odchodem do starobního důchodu. Nepřijde ani o státní penzi v plné výši a stát za něj navíc platí zdravotní pojištění. Je však třeba mít naspořeno dostatek peněz v řádu statisíců. Nové fondy však na druhou stranu nenabízejí možnost vybrat polovinu peněz po 15 letech formou výsluhové penze.

Kdo získá peníze po zemřelém účastníkovi spoření

Nejjednodušší je uvést do smlouvy tzv. určenou osobu (osoby). Pokud ve smlouvě není, probíhá klasické dědické řízení, které může být zdlouhavé. Jistou výhodou starého penzijka může být, že v případě úmrtí klienta v době, kdy ještě nesplnil podmínky pro řádné čerpání penzijka, může určená osoba získat úspory formou pozůstalostní penze, tedy včetně státních příspěvků. Doba výplaty pozůstalostní penze se vždy řídí podmínkami klientova penzijního plánu. V případě nového penzijka jsou peníze vypláceny formou odbytného a tedy bez státních příspěvků.

Změny v příspěvcích zaměstnavatele

V obou typech fondů mohou klienti získávat příspěvky také od svého zaměstnavatele. Nově jsou tyto příspěvky zaměstnavatele osvobozeny od placení zdravotního a sociálního pojištění až do výše 50 tisíc Kč za rok (oproti současnému limitu 30 000 Kč ročně).

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendy českého průmyslu jsou k vidění v tatrováckém muzeu. Vyhrálo první cenu v soutěži muzeí

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...