Jak vyčistit granitový dřez

06. června 2022 | 09:52
Nerezové dřezy již trochu zevšedněly. Kdo chce svou kuchyni ozvláštnit dřezem s poutavým vzhledem, přitom ale nechce slevit z nároků na vysokou odolnost a dlouhou životnost, ten vsadí na granit. Jaké jsou jeho výhody?
Další 2 fotografie v galerii
Granitové dřezy vynikají vysokou odolností vůči teplu / Shutterstock

Granitové kuchyňské dřezy se začaly objevovat až na začátku nového století. Nyní jsou ale poměrně běžnou záležitostí. Novopečený majitel granitového dřezu by ale měl vědět, že toto vybavení vyžaduje pravidelnou pečlivou údržbu. Není to ale zase tak těžké.

Co je granitový dřez?

Někteří zákazníci mají představu, že granitový dřez je jednolitým masivním blokem žuly. Není to pravda. Ani ty nejkvalitnější dřezy nejsou přírodní ze 100 %, kromě kamene budou vždy přítomny různé další složky, především akrylátová čili syntetická pryskyřice. Ta plní funkci pojiva. Dále jsou pak na výrobu použita barviva. Méně kvalitní výrobky obsahují granitovou složku jen na povrchu, má podobu tenké vrchní vrstvy. Uvnitř pak najdeme plast. Tyto produkty nedoporučujeme, jelikož rozhodně nedokážou splnit očekávání, která u granitových dřezů máme. Mnohem rychleji se opotřebí. Kvalitní granitový dřez poznáte jednoduše. Kromě toho, že je logicky dražší, je i o něco tenčí než jeho imitace. Důležitým poznávacím znakem je také absence otvoru pro dřezovou baterii. Většinou mají tyto dřezy předem vylisované šablony, podle kterých otvor snadno vyklepnete například pomocí šroubováku a kladívka.

„Úhlavní nepřátelé" granitového dřezu

Granitové dřezy vynikají vysokou odolností vůči teplu. Ani vrypy nebo škrábance nepředstavují pro toto vybavení velké riziko. Granitový dřez odolá v každodenním provozu úderům i nárazům i v té nejrušnější kuchyni.

Problém nastává s tvrdou vodou. Ta granitovému dřezu neprospívá. Zvláště nešťastná je kombinace velmi tvrdé vody s tmavým dřezem. Najdeme na něm po čase šedé skvrny. Do vodních usazenin se lehce vsakují potraviny, které zanechávají barevné stopy. Na granitovém dřezu po letech používání tak můžeme najít nevzhledné skvrny od kávy, čaje, červeného vína, borůvek nebo červené řepy. Samozřejmě za předpokladu, že dřezu není věnovaná patřičná péče.

Jak by měla probíhat pravidelná údržba?

Aby dřez zůstal krásný, dále odolával bakteriím a uchoval si svoji barvu, je nutné jej pravidelně čistit. Granit coby přírodní materiál vyžaduje trochu zvláštní přístup. Nemusíte se ale bát, není to nic náročného.

Při údržbě si vystačíte s běžným jemným čisticím prostředkem na nádobí a horkou vodou. Naneste prostředek na houbičku a každé místečko dřezu vyčistěte. Výraznější skvrny setřete zvláště důkladně, krouživými pohyby. Nakonec opláchněte a vytřete dřez suchým hadříkem.

Tento proces je zapotřebí dělat alespoň jednou za dva týdny. Pokud se ale stane drobná nehoda a něco na dřez vylijete, s očistou neotálejte. Granit není tak porézní jako mramor. Není náchylný k nasáknutí olejů a jiných skvrn. Přesto rozlité tekutiny preventivně otřete měkkým suchým hadříkem hned, jak je to možné.

Houbička, hadřík, nebo kartáč?

Použijte ideálně utěrku z mikrovlákna nebo běžnou houbičku. Vyvarujte se použití hrubého kartáče nebo drátěnky. Jejich kovové části ulpívají na povrchu dřezu. Ke každému čištění je nutné přistupovat jemně a šetrně.

Čemu se při používání dále vyhnout?

Byla řeč o tom, jak je granitový dřez tepelně odolný. Přesto se zkuste vyvarovat odkládání rozehřátých hrnců a pánví, které stály na sporáku. Ještě větší škodu může udělat rozpálený pekáč čerstvě vytažený z trouby. Jeho dno může přesáhnout teplotu 280 °C. A to je teplotní šok, který už běžný granitový dřez špatně snáší. Přesnější hodnotu tepelné odolnosti vám udá informační leták od výrobce.

Když už zmiňujeme teplotní šoky, nesmíme zapomenout ani na horký olej po smažení. Nevylévejte jej do dřezu, abyste nenarušili povrch.

Vyhněte se chemikáliím a čisticím prostředkům na kyselé bázi. Platí i pravý opak – vyvarujte se rovněž agresivních prostředků zásadité povahy. Mezi přípravky na bázi louhu patří i široce rozšířený přípravek zvaný Krtek (po chemické stránce jde o hydroxid sodný). Použití těchto chemikálií způsobí odbarvení pryskyřice, jež spojuje granitové částečky.

„DIY“ rady pro mytí granitového dřezu

Z látek běžně dostupných v kuchyni se pro mytí granitového dřezu často doporučuje ocet. Pokud se pro tuto látku rozhodnete, doporučujeme jej rozumným způsobem zředit s vodou. Ocet, jehož hlavní složkou je kyselina octová, je silná tekutina, která ve vysoké koncentraci může žulu ztmavit a oslabit tmel. Ideální je 9% koncentrát octa. Naneste jej na dotčenou plochu, například na skvrnu od vodního kamene. Nechte působit několik minut a pak opláchněte povrch dřezu čistou vodou a vytřete do sucha ručníkem.

Spolehlivý čistič pro granitový dřez si můžete vyrobit doma i sami. Osvědčil se roztok vody a ethanolového roztoku s kapkou běžného prostředku na nádobí. Zabere i tableta do myčky. Zajímavých nápadů existuje celá řada. 

Závěrečné shrnutí

Každý touží po tom, aby jeho dřez vypadal dlouho jako nový. Granitový dřez má výborné vlastnosti, i deset let starý dřez může působit dojmem, jako byste jej koupili minulý týden. K tomu je ale třeba vynaložit určitou energii. Stačí k tomu jemný prostředek a jemná houbička nebo hadřík, zato ale v pravidelných intervalech a po celé ploše dřezu. Nemá smysl použít kartáč a silný čisticí prostředek. Pravidelné a svědomité ošetřování je mnohem účinnější než jednou za rok si po rozlití krabice džusu uvědomit, že je třeba vydrhnout všechny nové i staré skvrny najednou.

 

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...