Nadměrné noční pocení: Čím je způsobeno a jak mu předcházet?

16. června 2022 | 16:50
Trpíte nadměrným nočním pocením? Jeho příčiny mohou být různorodé, ale naštěstí se dá většině z nich předejít. Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny, jejich prevenci a případnou léčbu.
Další 2 fotografie v galerii
Zamyslete se nad tím, v čem spíte / Olga Savina / Shutterstock.com

Proč se v noci potíme

V úvodu bychom si měli zodpovědět otázku, proč se vlastně v noci potíme? Pot nám pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu. Potíme se neustále, ovšem mění se objem potu, který vyloučíme. V klidovém stavu se potíme méně než při zvýšené námaze. Noční pocení je tedy přirozenou součástí našeho života. Může se ale stát, že z běžného nočního pocení se stane nadměrné. Tato změna může mít celou řadu příčin.

V jakých podmínkách spíte?

Než se začnete zabývat tím, že trpíte nadměrným nočním pocením, zamyslete se nad tím, v čem spíte. Usínáte na matraci, která je prodyšná a dokáže odvádět váš pot? Kvalitní matrace by vám měla poskytnout nejenom pohodlí, ale také výborné termoregulační vlastnosti. Mezi nejvíce vzdušné matrace patří ty pružinové, ze studené pěny nebo hybridní pěny, které kombinují vlastnosti různých druhů pěn. Aby vám matrace sloužila co nejdéle, nastudujte si, jak se starat o matrace. 

Co se týče teploty v ložnici, měla by být příjemná a spíše nižší. Samozřejmě že v létě, kdy i noční teploty dosahují vysokých hodnot, se budete potit více než v zimě. Problém ovšem nastává v případě, kdy usínáte na prodyšné matraci v chladné místnosti, ale i přesto se budíte zborceni potem.

Nadměrné noční pocení u žen je způsobeno hormonálními výkyvy

U žen může být zvýšené pocení způsobeno:

  • těhotenstvím,
  • menopauzou,
  • premenstruačním syndromem.
  • Všechny tyto stavy jsou totiž spojeny s hormonálními výkyvy, které s sebou mimo jiné přinášejí právě zvýšenou tvorbu potu. Noční pocení v těhotenství, menopauze a před menstruací je proto zcela běžné.

Stres a úzkost

Spouštěči nadměrného nočního pocení u mužů i žen, mohou být stres a stavy úzkosti. Jedná se bohužel o čím dál častější důvody, proč se lidé během spánku příliš potí. Abyste se nebudili uprostřed noci a ráno upocení z důsledku přemíry stresu, vyzkoušejte následující tipy před spaním.

Onemocnění, která způsobují noční pocení

Mezi příčiny přílišného pocení během spánku patří i některá onemocnění. Nadměrné pocení je doplňkovým jevem:

  • cukrovky,
  • infekčních onemocnění,
  • pálení žáhy,
  • onemocnění štítné žlázy.

Máte-li podezření, že by se u vás mohlo některé z výše jmenovaných onemocnění vyskytovat, navštivte svého praktického lékaře.

Jak předcházet nočnímu pocení? Zaměřte se na materiály

Abyste nočnímu pocení zabránili, věnujte zvýšenou pozornost materiálům, kterými jste během spánku obklopeni. Vhodné materiály matrace, potah na matraci a matracový chránič by měly být součástí vaší postele. Vrtá-li vám hlavou, jak prát potah matrace, zkontrolujte štítky a pokud není uvedeno jinak, perte na 60 °C a ideálně dvakrát ročně.  Noční pocení sníží také vhodné prostěradlo, ideálně bavlněné, které pohltí maximum potu. Pečlivě zvážit byste měli i volbu pyžama.

Jak zatočit s nočním pocením?

Chcete-li s nadměrným nočním pocením bojovat, vyzkoušejte doplňky stravy k tomu určené, začněte konzumovat šalvějový čaj, před spaním omezte konzumaci alkoholu a vyhýbejte se ostrým kořeněným pokrmům těsně před spaním. Noční pocení kolem krku a na hrudi můžete snížit volbou vhodného pyžama. Nadměrné noční pocení u žen způsobené hormonálními výkyvy je možné snížit chladivými obklady a bylinkovými čaji.

Některé příčiny nadměrného nočního pocení jsou zcela běžné a časem samy odezní. U žen může být příčinou přílišného nočního pocení hormonální nestabilita, které lze čelit bylinkovými čaji. Proti nadměrnému nočnímu pocení způsobenému vysokými venkovními teplotami pomohou vhodně zvolené materiály potahů matrace, povlečení i pyžama. 

 Někdy je možné vsadit na obecná doporučení, ale v případě, že se u vás pocení vyskytuje z nevysvětlitelných důvodů, je rozhodně moudré navštívit lékaře.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozhodnutí o potratech rozhýbalo svět. Meghan Markle řekla, že je to pro ni hluboce osobní

Jak dosáhnout maximální úrody cuket? Zaměřte se na čtyři...

Pěstování petúnií: Správné místo výsadby, hnojení a...

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...