Kde koupit křemičitý písek a jak se liší jeho cena

29. července 2022 | 08:40
Při nákupu křemičitého písku vždy nejprve důkladně zvažte, na co ho chcete použít. Poradíme vám, jaký křemičitý písek vybrat a kolik vás to bude stát.
V České republice a na Slovensku není mnoho pískoven, kde se křemičitý písek těží / Shutterstock

Křemičitý písek: čistota, cena a použití

Křemičitý písek nachází celou řadu využití nejen při stavbě domu a zahrady, ale i menších projektech, jako je zařízení akvária nebo bazénu. Při nákupu křemičitého písku je vždy nutné zohlednit, na co ho chcete použít.

Křemičitý písek vždy obsahuje více než 95% oxidu křemičitého a tedy méně než 5% nečistot. Potřebná čistota se však liší podle plánovaného použití písku. Například pro filtraci vody je potřeba mnohem čistší písek než pro zásyp sportovní plochy. To, jak čistý písek kupujete, samozřejmě ovlivní i jeho cenu. Výrazný je také cenový rozdíl mezi sušeným a vlhkým pískem. Pokud sháníte například křemičitý písek do trávníku, měli byste pořídit suchý písek s frakcí 0-2 mm, ale s jeho čistotou si moc starosti dělat nemusíte.

Křemičitý písek: cena za tunu

Cenu za tunu křemičitého písku ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich je, jde-li o volně ložený křemičitý písek nebo již balený do pytlů. U vlhkého, volně loženého písku se cena za tunu obvykle pohybuje mezi 500 až 900 korunami. Pro vysypávání větších ploch a utěsňování spár je ale mokrý písek nevhodný a usušit doma větší množství písku není jednoduché. Pokud budete nakupovat suchý pytlovaný písek, musíte počítat s tím, že cena bude násobně vyšší. Sušený balený písek stojí přibližně 3.000 až 4.000 korun za tunu.

Kde koupit křemičitý písek

Písek můžete zakoupit buď rovnou v místě, kde se křemičitý písek těží, nebo se můžete obrátit na obchody se stavebninami, hobby markety a specializované e-shopy. Tam vám s výběrem písku poradí odborníci, kteří také zajistí dopravu až k vám domů. Nákup volně loženého písku je v tomto směru komplikovanější. Písek je přece jenom poměrně těžký a objemný materiál. Bylo by pro vás náročné, kdybyste si ho museli sami přepravovat.

Těžba křemičitého písku

V České republice a na Slovensku není mnoho pískoven, kde se křemičitý písek těží. Pro sever a střed Čech jsou dostupné pískovny v Provodíně a ve Střelči, ve kterých můžete koupit suchý i mokrý křemičitý písek volně ložený. Kousek za slovenskými hranicemi, asi 30 km od Hodonína, se nachází pískovna Šajdíkove Humence. Pro Slezsko a sever Moravy je nejbližší polská pískovna v Szczakowa a pro západ Čech pískovna v Kaznějova, která se nachází asi 15 km od Plzně.

Takže e-shop nebo pískovna?

Výhodou nákupu přímo v pískovně je nižší cena, ale budete si muset sami zajistit dopravu volně loženého materiálu. To může být velice obtížné, protože písek není lehký materiál jednoduchý na přepravu. Navíc pískovny nejsou pro každého dobře dopravně dostupné a ne vždy nabízejí vysušený písek.

Specializované e-shopy vám zajistí dopravu i většího množství materiálu a také v nich najdete širší výběr písků. Budete mít tedy možnost nakoupit písek s ohledem na své plány s jeho využitím. Jak je zmiňováno výše, budete muset počítat s vyšší cenou za tunu písku.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...