Kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo?

04. října 2022 | 10:18
Se stoupajícími cenami za plyn, elektřinu, dřevo a uhlí si mnoho domácností položilo otázku, zda by se jim nevyplatilo tepelné čerpadlo. Kdy byste o něm měli uvažovat?
Tepelná čerpadla pomáhají zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti / archiv klienta

Vyplatí se koupit tepelné čerpadlo?

Relativně vysoké počáteční náklady na instalaci tepelných čerpadel mohou znamenat, že pokud hledáte levný způsob, jak zvýšit energetickou účinnost a ušetřit na účtech za energii, mohou být vhodnější jiné způsoby, které stojí méně. Například  izolace podkroví nebo oprava oken. Nicméně částku za nákup čerpadla vám může pomoci zaplatit dotace z programu "Zelená úsporám" a to až do výše 140 000 Kč.

Při zvažování, zda instalovat či neinstalovat tepelné čerpadlo, byste si měli uvědomit, že pokud v současné době používáte k vytápění domu a vody plyn z rozvodu, nemusí vám systém tepelného čerpadla v krátkodobém horizontu přinést výraznou finanční úsporu.

Pokud však využíváte k vytápění svého domova elektřinu, kapalný plyn nebo pevná paliva, může být tepelné čerpadlo vzduch nebo země dobrým způsobem, jak snížit vaši uhlíkovou stopu a ušetřit peníze na účtech za energii, zejména s dotací pro obnovitelné teplo. 

Když plánujete přejít z konvenčního kotle na tepelné čerpadlo, je třeba si položit 5 důležitých otázek:

  • Je technologie tepelného čerpadla vhodná pro vaši nemovitost?
  • Máte tepelné čerpadlo správné velikosti pro vaši nemovitost?
  • Pokryje všechny vaše požadavky na vytápění a ohřev vody tepelné čerpadlo?
  • Ušetří vám tepelné čerpadlo peníze?

Všechny typy tepelných čerpadel obecně fungují lépe u systémů podlahového vytápění nebo teplovzdušného vytápění než u systémů na bázi radiátorů. To je způsobeno nižšími teplotami vody, které tyto způsoby dodávání tepla vyžadují. Dodávka do radiátorů má v průměru 86 % účinnosti dodávky do podlahového vytápění, takže možná stojí za zvážení investice zároveň do nové podlahy.

Jaké jsou výhody tepelných čerpadel ?

Tepelná čerpadla zajišťují vytápění a chlazení.

Tepelná čerpadla mohou zajistit vytápění a chlazení prostoru stisknutím tlačítka pomocí nástěnného monitoru, dálkového ovladače nebo dokonce aplikace v telefonu. Toto vytápění nebo chlazení lze vzhledem k povaze jejich konstrukce zajistit velmi rychle. 

Tepelná čerpadla mají velmi vysokou energetickou účinnost

Tepelná čerpadla jsou v současné době nejhospodárnější formou vytápění elektřinou což znamená, že k dosažení 2,5 kilowattů topného nebo chladicího výkonu spotřebujte v průměru méně než jeden kilowatt elektřiny. Abychom to uvedli do perspektivy, konvenční topný systém, jako je elektrický krb nebo plynový kotel k výrobě jednoho kilowattu tepelné energie se spotřebuje více než jeden kilowatt výkonu. 

Systémy tepelných čerpadel pravděpodobně podstatně sníží vaši uhlíkovou stopu.

Vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo nevyužívá k výrobě tepla přímo spalování (tepelná čerpadla nic nespalují), nevznikají žádné uhlíkové emise kromě těch, které vznikají v místě výroby elektřiny a pouze malé množství elektřiny potřebné pro provoz kompresoru. 

Tepelné čerpadlo pomůže zabránit kondenzaci.

Pokud se rozhodnete používat tepelné čerpadlo pro chlazení v létě, pak bude vaše místnost automaticky odvlhčena v závislosti na tepelném čerpadle. V zimě poslouží ke snížení kondenzace také teplý vzduch, který kolem vašeho pozemku cirkuluje vaším tepelným čerpadlem.

Tepelná čerpadla pomáhají zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti.

Vzhledem  k tomu, že tepelná čerpadla nespalují nic k vytvoření tepla, neprodukují žádný kouř ani nepřidávají do vzduchu výpary. Když vaše tepelné čerpadlo cirkuluje vzduch ve vaší místnosti, filtry čistí a čistí vzduch a odstraňují prach, spory plísní, pachy, kouř a další částice. Díky tomu jsou vynikající pro lidi trpící astmatem a alergiemi.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jak dopadla hvězda středoškolských filmů? Amanda Bynes sekla s drogami a učí se na kosmetičku

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...