Umíte u oken pracovat s jejich praktickou i estetickou funkcí?

04. října 2022 | 18:44
Říkáte si, že okna jsou jen jedním z mnoha běžných stavebních prvků a není na nich prakticky nic zajímavého? V dnešním článku vás vyvedeme z omylu. Okna jsou totiž jedním z nejpodstatnějších prvků nejen z praktického hlediska, ale i z hlediska estetického. Umíte tyto dvě funkce vhodně skloubit?
Okna nejčastěji potřebujeme zastínit během letních dnů / Antoha713 / Shutterstock.com

O čem je vlastně řeč?

Okna plní hned několik základních funkcí. V první řadě umožňují na rozdíl od pevných zdí a střech propustit do interiéru tolik potřebné světlo. Kromě toho okna často využíváme k větrání, ve většině případů je lze otevírat a zajistit tak přísun čerstvého vzduchu do místností. Jenže okna sama o sobě mají i mnohé nevýhody. Řešením některých častých problémů jsou sítě do oken, žaluzie, závěsy nebo třeba okenní těsnění. 

Existují situace, kdy potřebujeme doplnit okna prvkem zvyšujícím praktičnost, jindy zase doplňky, které mají účel estetický. Ideální je přitom situace, kdy jeden prvek dokáže plnit obojí.

Jak na stylové zastínění oken?

Okna nejčastěji potřebujeme zastínit během letních dnů, kdy sluneční paprsky pronikající skrz okenní tabule mají příliš vysokou intenzitu a nepříjemně zvyšují pokojovou teplotu.

Praktickým řešením jsou interiérové žaluzie. Jsou cenově dostupné, snadno se montují a stíní skutečně spolehlivě. Asi se ale shodneme na tom, že zejména v domácnostech nevypadají příliš dobře, nenavozují doma pocit útulnosti. Lépe v tomto směru slouží například látkové rolety nebo velké jednobarevné závěsy sahající od stropu až po podlahu.

Z venkovního pohledu zase mohou být skvělou volbou exteriérové rolety a žaluzie. Ty mohou vhodně doplnit design domu a svou praktičností překonávají stínění v interiéru – paprsky k vám domů vůbec neproniknou. Vyšší přidaná hodnota je ale samozřejmě vykoupena také vyšší pořizovací cenou a náročností instalace.

Okna musí těsnit

Zejména starší okna mohou být z dnešního pohledu velice neefektivním prvkem. Uniká skrz ně mnoho tepla. Výměnou oken můžete snížit svou spotřebu až o desítky procent. Jde ale o krok, který se ne každému chce učinit. Ve starší stavbě mohou nová plastová okna působit nepatřičně a pořízení oken odpovídajících původnímu designu může být značně nákladné. Řešením je tak nalepení okenního těsnění. Jde o výdaj v řádu stovek korun, o cenné jednotky procent přitom své výdaje za teplo snížíte.

K čemu jsou dobré sítě do oken?

Dalším praktickým prvkem jsou sítě do oken. Oceníte je zejména v případě, že k vám domů často zavítá nepříjemný létající hmyz – komáři, vosy či mouchy. Se sítěmi do oken můžete bez obav větrat po celý den i po setmění. Sítě do oken jsou sice vidět, stojíte-li blízko okna, ale zásadní dopad na estetický dojem nemají. Z větší vzdálenosti je pak pravděpodobně vůbec nepostřehnete. 

Zdroj obrázku: Antoha713 / Shutterstock.com

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jak dopadla hvězda středoškolských filmů? Amanda Bynes sekla s drogami a učí se na kosmetičku

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...