5 tipů, jak na bezpečnou zimní autojízdu

14. listopadu 2022 | 12:44
Zimní sezónu doprovází led a sníh na vozovce, brzké stmívání a další aspekty, které řidičům zrovna dvakrát nehrají do karet. Na co si dát přes zimu pozor a jak přizpůsobit řízení nepřívětivému počasí?
5 tipů, jak na bezpečnou zimní autojízdu / AutoPalace

1. Předvídejte

Dejte si pozor na mokrou břečku, která je pod koly stejně nebezpečná jako voda. Také se jinak jezdí v prašanu a jinak po uježděném zmrzlém povrchu. Důležité je nejen mít přehled o stavu vozovky, ale i umět předvídat chování ostatních účastníků provozu. Počítejte s tím, že nemají takové zkušenosti jako vy nebo že mohou reagovat nevhodně, až nebezpečně.

2. Natrénujte si smyky

Pro řidiče není nic nepříjemnějšího, než když nastane překvapivá a náhlá situace. V takových chvílích může motorista zareagovat nepřiměřeně a způsobit tak kolizi. Proto se například přihlaste do kurzu smyku, kde si vyzkoušíte, jak auto na náledí reaguje a jak nejlépe se v dané situaci můžete zachovat vy. Obecně se při skluzu doporučuje nedupat na brzdu, ale mírně přidat plyn.

3. Připravte si vybavení

Zimní pneumatiky by neměly chybět žádnému majiteli auta. A co přesně by měly splňovat? Určitě musí disponovat dostatečně strukturovaným vzorem a dezénem o minimální hloubce 4 mm. Nic nepokazíte ani přípravou řetězů a lopaty, a to hlavně pokud bydlíte na horách nebo se do podobné oblasti chystáte. Nezapomeňte si upravit sedačku, abyste na zasněženou cestu dobře viděli. 

4. Odstraňte z auta sníh i led

V žádném případě nepodceňujte odškrabávání zamrzlých oken a světel. Zledovatělé sklo totiž zkresluje a vy tak přes něj nemusíte dobře odhadnout situaci na vozovce. Smetáčkem odstraňte všechen nachumelený sněžný povlak, jeho neodklizením totiž riskujete, že při náhlém zabrzdění vám sníh přepadne na čelní sklo, a vy nic neuvidíte.

5. Brzděte motorem

Při jízdě zimní krajinou omezte časté sešlapávání brzdového pedálu a naplno využívejte převodovku. Do kopce udržujte konstantní rychlost, nezastavujte, ale také zbytečně netlačte na plyn, mohly by se vám protáčet kola. Z kopce podřaďte a nechte motor, ať auto brzdí, samozřejmě si pomáhejte brzdou, ale ne natolik, abyste ztratili správnou přilnavost k povrchu vozovky.

Tip: Na náledí se necítíte zrovna ve své kůži? Než si schopnost řídit v zimě osvojíte, nepořizujte si auto nové, vyzkoušejte ojetý, například skladový vůz, u kterého vás nebude tolik mrzet případná kolize.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...