Jak na zdravé opálení?

24. ledna 2023 | 18:48
Léto je tu a mnozí z nás využijí každou příležitost nachytat trošku bronzu na sluníčku. Opálená pokožka je sice hezká, ale může vám přinést i problémy. Opalujte se proto bezpečně a chraňte svou pokožku před každým pobytem na slunci, ať už jste kdekoliv.
Při opalování se pravidelně mažte krémem / Shutterstock

Kdo by netoužil po sluncem políbené bronzové kůži? Léto je vždy čas, kdy si spousta z nás jde lehnout na zahradu, k moři nebo kamkoliv jinam se trochu opálit. Tedy pokud nechcete používat samoopalovací krém. Pobyt na sluníčku bez ochrany ale může být nebezpečný, proto byste se vždy měli opalovat tak, aby to na vás nezanechalo nechtěné následky.

Vždy a všude používejte SPF

Ať už se vydáte k moři, na hory, nebo jen na zahradu, vždy si pokožku namažte opalovacím krémem. Ten chrání kůži před škodlivým UV zářením, které může způsobovat zvýšenou tvorbu pigmentových skvrn, znamének a v neposlední řadě také rakovinu kůže.

Označení SPF značí schopnost produktu blokovat UV záření a čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. To ale neznamená, že musíte v každém případě volit to nejvyšší možné. Důležité je vybírat krém s SPF podle toho, jaký jste fototyp. Ten nejsvětlejší, který se velmi rychle spálí a je náchylný k tvorbě pih, by měl vždy mít po ruce SPF 50 a vyšší. Fototypy číslo 2 a 3 se vyznačují světlou až světle hnědou kůží a světlejšími až hnědými vlasy. Často se opálí do červena, nebo se opálí rychle. Pro tyto fototypy volte krémy s SPF alespoň 30 a výš. Fototypy 4 až 6 jsou tmavé typy s tmavou pokožkou, která se málokdy spálí, proto není nutné používat vysokou ochranu a stačí i SPF 15 až 25.

Kromě fototypu ale také záleží na tom, kam se chystáte. Zpravidla bude u moře a na horách sluníčko agresivnější, proto raději sáhněte pro vyšším SPF. V běžném mírném pásmu nebo doma na zahradě v průměrných teplotách do 30 stupňů můžete mít i nižší SPF.

Pravidelně se mažte krémem

Krém s SPF nestačí nanést pouze jednou, ale v průběhu dne byste ho měli pravidelně nanášet znovu. Zejména pokud budete u vody, tak krém nanášejte po každém koupání. Často právě na tohle zapomínáme a pak si z dovolené odnášíme spáleniny od slunce a přemítáme, proč jsme se spálili, když jsme se přece namazali krémem? Krém s SPF časem ztrácí svůj účinek a voda tento efekt urychluje. A i v případě, že na obalu vidíte, že jde o voděodolný produkt. Vždy opravdu dbejte na to, abyste krém v pravidelných intervalech nanesli na kůži znovu a vyhnuli se tak nejen spálení, ale také tvorbě pigmentových skvrn, předčasných vrásek a znamének.

Mějte SPF zvlášť na obličej

SPF na obličej je kapitola sama o sobě. Krém by měl mít o něco vyšší faktor ochrany než ten na tělo a vždy si vybírejte jen krém určený přímo na tvář. Pleť je totiž mnohem jemnější a citlivější než pokožka na těle, a tím pádem i náchylnější k podráždění, spálení a tvorbě vrásek a pigmentových skvrn. Navíc, krém s SPF na tvář byste měli nosit po celý rok, nejen přes léto. Pokud máte světlejší pokožku, volte SPF 50 a vyšší, tmavší typy mohou sáhnout po SPF 20 až 30. Rovněž zde platí, že byste krém měli pravidelně nanášet znova. Pokud máte make-up, vyzkoušejte opalovací krém na tvář ve spreji, který jednoduše nastříkáte na tvář a nemusíte se bát, že se vám rozmaže líčení. 

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...