Jak na zdravé opálení?

Kdo by netoužil po sluncem políbené bronzové kůži? Léto je vždy čas, kdy si spousta z nás jde lehnout na zahradu, k moři nebo kamkoliv jinam se trochu opálit. Tedy pokud nechcete používat samoopalovací krém. Pobyt na sluníčku bez ochrany ale může být nebezpečný, proto byste se vždy měli opalovat tak, aby to na vás nezanechalo nechtěné následky.
Vždy a všude používejte SPF
Ať už se vydáte k moři, na hory, nebo jen na zahradu, vždy si pokožku namažte opalovacím krémem. Ten chrání kůži před škodlivým UV zářením, které může způsobovat zvýšenou tvorbu pigmentových skvrn, znamének a v neposlední řadě také rakovinu kůže.
Označení SPF značí schopnost produktu blokovat UV záření a čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. To ale neznamená, že musíte v každém případě volit to nejvyšší možné. Důležité je vybírat krém s SPF podle toho, jaký jste fototyp. Ten nejsvětlejší, který se velmi rychle spálí a je náchylný k tvorbě pih, by měl vždy mít po ruce SPF 50 a vyšší. Fototypy číslo 2 a 3 se vyznačují světlou až světle hnědou kůží a světlejšími až hnědými vlasy. Často se opálí do červena, nebo se opálí rychle. Pro tyto fototypy volte krémy s SPF alespoň 30 a výš. Fototypy 4 až 6 jsou tmavé typy s tmavou pokožkou, která se málokdy spálí, proto není nutné používat vysokou ochranu a stačí i SPF 15 až 25.
Kromě fototypu ale také záleží na tom, kam se chystáte. Zpravidla bude u moře a na horách sluníčko agresivnější, proto raději sáhněte pro vyšším SPF. V běžném mírném pásmu nebo doma na zahradě v průměrných teplotách do 30 stupňů můžete mít i nižší SPF.
Pravidelně se mažte krémem
Krém s SPF nestačí nanést pouze jednou, ale v průběhu dne byste ho měli pravidelně nanášet znovu. Zejména pokud budete u vody, tak krém nanášejte po každém koupání. Často právě na tohle zapomínáme a pak si z dovolené odnášíme spáleniny od slunce a přemítáme, proč jsme se spálili, když jsme se přece namazali krémem? Krém s SPF časem ztrácí svůj účinek a voda tento efekt urychluje. A i v případě, že na obalu vidíte, že jde o voděodolný produkt. Vždy opravdu dbejte na to, abyste krém v pravidelných intervalech nanesli na kůži znovu a vyhnuli se tak nejen spálení, ale také tvorbě pigmentových skvrn, předčasných vrásek a znamének.
Mějte SPF zvlášť na obličej
SPF na obličej je kapitola sama o sobě. Krém by měl mít o něco vyšší faktor ochrany než ten na tělo a vždy si vybírejte jen krém určený přímo na tvář. Pleť je totiž mnohem jemnější a citlivější než pokožka na těle, a tím pádem i náchylnější k podráždění, spálení a tvorbě vrásek a pigmentových skvrn. Navíc, krém s SPF na tvář byste měli nosit po celý rok, nejen přes léto. Pokud máte světlejší pokožku, volte SPF 50 a vyšší, tmavší typy mohou sáhnout po SPF 20 až 30. Rovněž zde platí, že byste krém měli pravidelně nanášet znova. Pokud máte make-up, vyzkoušejte opalovací krém na tvář ve spreji, který jednoduše nastříkáte na tvář a nemusíte se bát, že se vám rozmaže líčení.