Stres: Zdravotní problémy, které může přivolat

21. ledna 2023 | 13:00
Dnešní doba přímo nenahrává duševnímu zdraví, proto je důležité o něj pečovat. Potlačovaný a nahromaděný stres může přivolat nemalé množství zdravotních komplikací. Jaké jsou ty nejčastější, se dozvíte níže.
Jak bojovat proti následkům stresu? / unsplash.com

Jak se chránit před stresem?

Při zvládání stresu je více než důležité naučit se odpočívat, sdělovat své emoce a nedržet je v sobě, vytvořit si každodenní rituály a hlavně zdravě jíst a sportovat. Při nepřežité stresové zátěži je vhodné vyhledat odbornou pomoc a pravidelně navštěvovat například psychoterapii.

Zažívací problémy

V momentě, kdy se stres nastartuje, sníží se produkce hormonů potřebných k trávení a mozek v trávicím traktu omezí průtok krve. Mozek se zkrátka při stresových situacích věnuje „potřebnějším orgánům“ a podporuje je k vyššímu výkonu. To může mít za následek nechuť k jídlu, nadýmání, zácpu, průjem a pálení žáhy.

Nadváha

Při dlouhodobém stresu nechuť k jídlu často nahrazuje nekontrolovatelný příjem potravy. V těle totiž neustále koluje kortizol, který podporuje rychlé spalování (ale i ukládání tuků) a na oplátku vyžaduje doplňování velkého množství cukrů. Člověk v neustálém stresu neumí zkonzumovat jídlo v klidu a raději sáhne po něčem nezdravém a rychle připraveném, například po fastfoodu.

Cukrovka

Stres má vliv i na vznik cukrovky, jelikož zabraňuje uvolňování inzulinu a navíc snižuje jeho účinky. Inzulin pak nestíhá odbourávat cukr v krvi a může dojít k takzvanému hypoglykemickému záchvatu. Kortizol i adrenalin ovlivňují nejen vznik diabetu II. typu, ale i jeho celkový průběh.

Inkontinence

Při dlouhodobé stresové zátěži se také může objevit syndrom hyperaktivního močového měchýře či urgentní inkontinence. Svaly pánevního dna jsou při stresu neustále sevřené, což může vést k jejich následnému ochabnutí. Akutní potíže lze vyřešit například inkontinenčními pomůckami nebo správnými cviky.

Srdeční choroby

Během stresových chvil se zvyšuje tepová frekvence a s ní i krevní tlak, dojít může i k infarktu. Celý kardiovaskulární systém je ovlivněn přítomností cholesterolu a triglyceridů, které jsou díky nadměrnému množství kortizolu a adrenalinu do krve uvolňovány.

Rakovina

Vznik rakoviny je ovlivněn především genetikou, ale i stres zde hraje významnou roli. Je dokázáno, že nepříznivě ovlivňuje průběh některých rakovinových typů. Prokazatelné důkazy propojení stresu a vzniku rakoviny zatím nebyly objeveny, přesto se spekuluje o tom, že právě stresový hormon, kortizol, snižuje imunitu a tím přitahuje různá onemocnění, včetně rakoviny.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...