Správná výška pracovního stolu

18. ledna 2023 | 14:00
Pracovní stůl je jedním z nejdůležitějších prvků, které výrazně ovlivňují naši efektivitu práce, zdraví i celkový komfort během činnosti v kanceláři.
Další 1 fotografie v galerii
Jak vybrat správný nábytek pro práci? / Liftor.cz

Většina z nás prosedí nebo prostojí u pracovního stolu několik hodin denně. Proto je důležité, aby byl náš pracovní stůl kvalitní a hlavně, aby měl správnou výšku. Správná výška desky pracovního stolu je klíčová nejen proto, aby se vám dobře psalo na klávesnici, ale především z toho důvodu, abyste si u něj nekřivili záda. 

Perfektní výška pracovního stolu

Obecně se doporučuje, aby deska psacího stolu byla ve výšce okolo 72 cm (+/- 1,5 cm). Tato míra vychází z průměrné výšky postavy mužů a žen. Ovšem 80 % populace standardní výška kancelářského stolu nevyhovuje. Drobný člověk se 155 cm potřebuje pracovní desku v úplně jiné výšce než dlouhán se 198 cm. Nelze tedy tabulkově říct, jaká výška stolu je ideální či univerzální. 


Správná výška pracovního stolu se odvíjí především od výšky uživatele stolu i od nastavení židle. Deska by měla být v takové výšce, abyste při položení rukou na stůl svírali v lokti úhel přibližně 90°. Lokty by navíc měly být zhruba v úrovni desky stolu podepřeny područkami. A mezi sedákem židle a dolní stranou pracovní desky by měla být mezera v rozmezí 20 a 30 cm. U mužů se doporučuje mezera 22 až 31 cm, u žen pak 21 až 30 cm.


Pokud se o stůl dělíte s dalšími kolegy nebo si rádi k práci stoupnete, je pro vás ideálním řešením výškově nastavitelný stůl. Pouhým stisknutím tlačítka či otočením kliky si nastavíte výšku pracovní desky na milimetr přesně. Tedy podle toho, jak jste vysocí nebo pokud chcete u práce aktuálně stát či sedět. 

Polohovací pracovní stůl

Polohovací stůl je skvělou volbou nejen do velkoprostorových kanceláří, ale i domácích pracoven. Díky řadě benefitů na ně často narazíte v architektonických studiích, ateliérech, coworkingových centrech i dalších prostorách. Celá pracovní plocha společně s monitorem, klávesnicí, myší, telefonem i různými dokumenty, které jsou na ní umístěny, může být posunuta směrem nahoru nebo dolů kdykoliv v průběhu dne.


Pracovní polohovací stůl by měl být především stabilní. Určitě nechcete, aby se vám při práci stůl viklal nebo se převážil, když na jednu stranu umístíte výrazně těžší věci. Velkou výhodou je, pokud je polohovací stůl vybaven antikolizním systémem. Další kritérium, které je potřeba vzít v potaz, je způsob ovládání. Vybírat můžete hned ze tří kategorií - mechanicky ovládané stoly na kliku, mechanicky ovládané stoly s písty nebo elektricky ovládané stoly s elektromotory. 


Při výběru polohovacího stolu je důležité si vyzkoušet i to, zda se pracovní deska dá nastavit přesně do takové výšky, kterou potřebujete. A jak výšku správně nastavit? Své ruce položte dlaněmi dolů na desku tak, aby na ní spočívala celá vaše předloktí. Pokud předloktí svírá s paží pravý úhel, má stůl optimální výšku pro práci. 

Pomoci mohou také stolové podnože

Další možnost, jak dosáhnout ideální výšky pracovního stolu, představují stolové podnože. Na ty jednoduše umístíte jakoukoliv pracovní desku, kterou již máte doma nebo v kanceláři. Můžete je pořídit v různých provedeních od těch klasických pevných až po speciální polohovací podnože. S těmi si opět nastavíte výšku pracovní plochy podle vaší výšky i podle toho, zda chcete u práce stát nebo sedět.

Nezapomeňte na kancelářskou židli

Výběr správné kancelářské židle je zásadní, pokud u počítače trávíte spoustu času. Protože stát u polohovacího stolu pravděpodobně nevydržíte celý den, měli byste vybírat židli z následujících kritérií.

  • výška židle by měla být nastavitelná, aby se vaše nohy mohly plně opřít o zem a aby byl kloub kolena v úhlu 90 stupňů.
  • opěradlo by mělo podporovat páteř v oblasti lopatek a mělo by být nastavitelné, aby vyhovovalo vaší výšce.
  • sedák by měl mít dostatečnou délku a šířku, aby vám poskytl dostatečný prostor pro nohy a záda. Ideální je střední tvrdost (ne moc měkký a pohodlný)
  • základna židle by měla být dostatečně široká a stabilní, abyste se se židlí nepřevrátili
  •  židle by měla mít několik nastavitelných poloh, abyste si židli přizpůsobili vlastnímu tělu, případně mohli během práce měnit polohy a zlepšit tím krevní oběh.

Sedět na špatné židli může vést k bolestem zad a krku, únavě a dalším zdravotním problémům. Pokud vás netrápí další zdravotní problémy (plotýnky, bolest kyčlí a kloubů), doporučuje se kombinovat stání a sezení, díky čemuž lze předejít riziku zdravotních problémů spojených s dlouhodobým sezením.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...