Hrst ořechů denně může prodloužit život i o dva roky

03. března 2023 | 11:21
Ořechy jsou doslova zázračnou potravinou, která je v malém balení napěchována látkami s pozitivním vlivem na naše zdraví. Dle některých studií je tento vliv tak výrazný, že pravidelná konzumace ořechů může prodloužit život.
Zjistěte jaká je správná denní dávka ořechů / Diana

Čím jsou ořechy specifické?

Ořechy jsou složené především z tuků, které tvoří někdy až tři čtvrtiny objemu oříšku. Říkáte si, že na tom není nic pozitivního? Omyl! Jde totiž o tzv. nenasycené mastné kyseliny (omega-3 nebo omega-6), které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Mimo jiné stabilizují hodnoty cholesterolu, mají pozitivní vliv na cévní soustavu.

Zbytek ořechů tvoří z větší části bílkoviny, z menší části sacharidy. Opomínat ale nesmíme další kouzlo jednotlivých druhů ořechů a to je vysoký obsah minerálů, vitaminů a nejrůznějších antioxidantů. Jde o látky, které tělo nezbytně potřebuje ke správnému fungování. Přírodní zdroje vitaminů a minerálů jsou přitom zpravidla lepší volbou než vitaminy a minerály ve formě doplňků stravy.

Proč právě hrst ořechů denně?

Množství ořechů, které bychom měli denně zkonzumovat, představuje asi hrst denně. Proč právě toto množství? S hrstí ořechů denně do sebe dostanete takové množství živin, které již prokazatelně má vliv na naše zdraví. Dostaví se tak naplno výše zmíněné benefity – například stabilizace hladiny cholesterolu – což v případě konzumace nižšího množství nemusí platit. Studie vědců z Harvardu ukázala, že dodržování tohoto doporučení může v průměru prodloužit život až o dva roky. Výrazně totiž snížíte riziko vypuknutí některé závažné nemoci (rakovina, problémy se srdcem, dýcháním či imunitou).

Jaké ořechy konzumovat?

Každý ořech má trochu jiné složení, jiný obsah látek. Ve stravování přitom vždy platí, že rozmanitost vítězí. Proto je nejlepší volbou konzumace ořechového mixu. Chybět by v něm neměly vlašské ořechy, lískové oříšky, pistácie, mandle, kešu nebo para ořechy.

Proč ořechů nejíst více? Říkáte si, že při konzumaci dvou hrstí denně si život prodloužíte o čtyři roky? Takto to bohužel nefunguje. Při nadměrné konzumaci můžete u některých minerálů či vitaminů přijímat nadbytek, tělo je v lepším případě bez užitku vyloučí. Jindy ale může nadbytek určitých minerálů způsobit zdravotní potíže. Při konzumaci nadměrného množství ořechů se také mohou objevit potíže s trávením – nadýmání, těžkost, či dokonce průjmy. Kvůli tomu, že jsou ořechy kalorické, navíc může konzumace velkého množství vést k nadváze, která riziko propuknutí některých zmíněných nemocí opět navyšuje. Hrst různých druhů ořechů denně (asi 30 gramů ořechů) je tedy skutečně optimálním množstvím.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...