Jak vybrat nejlepší elektrickou sekačku pro váš trávník

02. května 2023 | 12:23
Pokud váš trávník nezabírá velkou plochu a máte možnost připojení do zásuvky, je pro vás elektrická sekačka ideální volbou, jelikož je tichá, lehká, ekologická, nenáročná na energii, snadno se ovládá i udržuje. Příznivé je i to, že vás její cena nijak nezatíží a že pokud sáhnete po modelu nejvyšší řady, můžete nalézt stroj s pojezdem. Jak elektrickou sekačku vybírat?
Další 3 fotografie v galerii
Jako první se zaměřte na to, jak velkou travní plochu budete pomocí nové sekačky udržovat / Shutterstock

Velikost plochy

Jako první se zaměřte na to, jak velkou travní plochu budete pomocí nové sekačky udržovat. Obecně se doporučuje elektrickou sekačku pořizovat na plochu ne větší než je 600 m2. 

Způsob sekání

Rotační elektrické sekačky – rotační sekačka vám poseká trávu o výšce 3–8 cm, i kdyby byla stébla mokrá. Vyšší porost zvládne také, ale výsledek už nebude dokonalý. Přerostlou trávu pak již nezvládne vůbec. Čeští zahrádkáři sekačky s rotačními noži používají nejčastěji.

Strunové elektrické sekačky – stroje zrozené pro sekání hůře přístupných míst. Zvládnou keře i přerostlou trávu.

Vřetenové elektrické sekačky – šetrný způsob sekání, či spíše stříhání trávy. Díky této metodě získáte perfektní vzhled trávníku bez žlutých míst. Tráva se po střihu vřetenovou sekačkou rychleji zahojí a nevznikají ani suchá místa. Tyto sekačky nejčastěji spatříte u komerčního užití nebo při udržování anglických trávníků. 

Výkon

Elektrické sekačky mívají výkon 1–2 kW. S tímto výkonem nemohou konkurovat benzínovým sekačkám, zato jsou tiché a lehké.

Záběr sekačky

Sekačky s pohonem na elektřinu mívají šíři záběru mezi 30–41 cm. Jak velký záběr sekačky vybírat? Zejména podle plochy, jakou budete sekat. Do 250 m2 vám postačí nejmenší šíře záběru. Kolem 40 cm záběru pak rychle posečete zahradu i o 500 m2.   

Pamatujte na to, že s nižším záběrem se snižuje hmotnost sekačky a také zlepšuje její ovladatelnost.

Materiál konstrukce

ABS plast – nejlevnější možnost, velmi nízká hmotnost, avšak ze všech materiálů vydrží nejméně let. 

Kov – naleznete jej spíše u benzínových sekaček a jeho životnost je delší než u plastu.

Slitiny – dražší, avšak s výrazně delší životností, jelikož slitiny využívají výhod všech použitých materiálů. 

Tlakově litý hliník – nejodolnější materiál.

Kolečka

Čím větší kolečka, tím lépe se vám bude se sekačkou manévrovat. Pohlídat si můžete také to, jestli mají kolečka kuličková ložiska. Pokud ano, bude se jednat o kvalitnější zpracování, a tedy delší životnost vašeho stroje.

Pojezd

Má-li sekačka možnost pojezdu, bude pro vás práce menší námaha. Sledujte, v jakém rozsahu můžete nastavovat rychlost, bude to pro vás užitečné. 

Sběrný koš

U elektrických sekaček naleznete koše o velikosti od 30 do 55 litrů. Čím větší koš na trávu bude zařízení mít, tím více trávy do něj posekáte. Výborná je funkce ukazatel toho, jak je koš naplněn. Podle toho snadno poznáte, jak dlouho ještě můžete sekat, a tak si podle toho naplánovat trasu. Důležité je také to, na jak velké kusy sekačka trávu seká. Když jsou moc velké, může se sekačka často ucpávat. Nejlepší výrobci se pyšní takovými sekačkami, které trávu sekají na kousky co nejmenší. 

Funkce mulčování

Přejete si nasekanou trávu mulčovat do trávníku? Tento způsob vaší trávě prospěje. Dražší modely sekaček tuto funkci nabízí.

Výběr elektrické sekačky není nic složitého. Stačí ve zmíněných bodech zapřemýšlet před samotným nákupem, nebo se rovnou poradit ve specializovaném obchodě. Poté seženete stroj vám na míru, se kterým budete dlouhá léta spokojeni.

Hlavní zprávy
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...