Cesta za zážitky: Jak využít důchod k cestování a poznávání Evropy autem

19. dubna 2024 | 16:34
Důchod přináší nové možnosti a příležitosti, a jednou z nejvíce osvobozených forem cestování je právě cestování autem. Přináší to volnost, nezávislost a možnost objevovat krásy a kouzlo Evropy za volantem. Pokud jste nedávno vstoupili do důchodu a hledáte inspiraci, jak využít tento čas, přečtěte si naše tipy a rady, jak si plně užít cestování autem po Evropě.
Předtím, než se vydáte na cestu, je důležité zajistit si veškerou přípravu. / pixabay.com

Důležité je se na delší jízdu autem připravit

Předtím, než se vydáte na cestu, je důležité zajistit si veškerou přípravu. Pokud máte nový či zánovní vůz, doporučujeme rozhodně uzavřít kromě povinného ručení také havarijní pojištění. I když každý asi doufá, že se mu dopravní nehoda vyhne, je lepší být předem připraven. Dále je nutné zvážit vaši fyzickou kondici pro řízení dlouhých vzdáleností. Od 65 let je povinné pravidelně chodit na lékařskou prohlídku řidiče, abyste se ujistili, že jste v dobrém zdravotním stavu pro dlouhé cesty.

Kam se letos vydáte?

Evropa je plná fascinujících destinací, které stojí za to vidět. Mezi země v dojezdové vzdálenosti z ČR, které stojí za to vidět, patří rozhodně všichni naši středoevropští sousedé, ale dnes se podíváme, proč stojí za to projet autem Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Slovensko

Slovensko je země plná úchvatných horských scenérií, malebných městeček a bohaté historie. Užijte si procházku v podhůří Tater či ve Slovenském ráji. Navštivte také hlavní město Bratislavu s hradem a vyhlídkovou věží UFO? Nebo se vydejte směrem na východ do Košic. Zde můžete obdivovat katedrálu sv. Alžběty a prohlédnout si krásné historické centrum.

Když už budete na Slovensku, nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou bryndzové halušky, tradiční bramboráky. Pokud po jídle nebudete řídit, klidně si dopřejte i borovičku nebo Tatratea na vytrávení. Nespornou výhodou Slovenska je také to, že si v pohodě vystačíte s češtinou.

Polsko

Ze severní části Moravy to kousek k našim dalším sousedům. Polsko je země s bohatou historií a kulturou. Navštivte Krakov, který je považován za kulturní hlavní město Polska a kde se nachází krásné historické centrum a Wawelský hrad. Dalším fascinujícím městem je Varšava, hlavní město Polska, kde nesmíte minout historické centrum, které je zapsáno na seznamu UNESCO.

Milovníci přírody si jistě nenechají ujít návštěvu polských Tater, kde se nachází jezera a hory ideální pro pěší túry. Polská kuchyně nabízí různé chutné speciality, jako jsou pirohy, bigos (směs zelí s masem a kořením), speciální polskou klobásu a výbornou polévku Žurek.

Maďarsko

Maďarsko je známé svými výborným jídlem a bohatou kulturou. Vyhlášené jsou také termální lázně, které najdete téměř po celém Maďarsku. Začněte třeba návštěvou Budapešti, hlavního města Maďarska. Můžete se zde projít po Budínském hradu, užívat si vyhlídky z Rybářské bašty a ochutnávat maďarské speciality v místních restauracích. 

Maďarská kuchyně je známá svými kořeněnými pokrmy jako je guláš, perkelt a čabajka. Dalším zajímavým místem k návštěvě je Eger, známý svými historickými památkami a termálními lázněmi. Přírodní zajímavostí Maďarska je Balaton, největší jezero ve střední Evropě. Pohoří Mátra zase láká milovníky pěší turistiky a cyklistiky.

Nebo objevte krásy České republiky

Pokud se vám letos nechce cestovat do zahraničí, nezoufejte! I v České republice máme spoustu úchvatných míst k objevování. Od malebných historických měst po překrásnou přírodu, naše země skrývá mnoho krás a zajímavostí. Podívejte se, kam vycestovat autem v rámci České republiky a užijte si dovolenou v naší malebné zemičce.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...