Ohrožení hazardem: Muži, číšníci nebo sportovní fanoušci

06. července 2024 | 08:35
Nepatříte náhodou mezi lidi, které závislost na hazardu ohrožuje víc než ostatní? Kdo se statisticky může dostat do spárů závislosti, prozrazují tvrdá data o fenoménu hazardních her v Česku. Nakoukněte do nich s námi.
Jak udržet vášeň na uzdě? Dodržováním jednoduchých pravidel / Archiv klienta

24 z 1 000 Čechů, kteří už mají občanku, hrozí potíže způsobené hraním hazardních her. Nic hrozného, řeknete si možná. Když ale započteme jen ty, kteří mají s hazardem aspoň jednu zkušenost za poslední rok (ať už je to obyčejný výherní los, oblíbené sportovní sázky nebo tu a tam virtuální návštěva online casina), bude to už 115 lidí z každé tisícovky. Víc než každý desátý. A takové číslo už se nedá brát úplně na lehkou váhu.

I tato data jsou stále ještě poměrně shovívavá. Počítají se do nich i lidé, kteří si čas od času na poště koupí výše zmíněné výherní losy nebo sází číselné loterie. U nadšenců do automatů, rulety a dalšího „opravdového hazardu“ spadá do rizikové kategorie bezmála každý třetí (30,6 % podle národního výzkumu 2020, viz výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2023).

I proto je dobré vědět, kdo je statisticky ohroženější a nebrat na lehkou váhu statisticky rizikové faktory.

Komu se může hazard vymknout z rukou

V roce 2022 platilo, že hazardní hry (bez loterií) si aspoň jednou za rok vyzkouší 20,3 % Čechů nad 15 let. Jde hlavně o pánskou zábavu – muži početně převyšují ženy víc než desetkrát. Zároveň platí, že zalíbení v hazardních hrách nacházejí hlavně mladí lidé mezi 24 až 35 lety, kteří rozumějí technologiím a rádi hrají na mobilu online. Čtyřicátníci a padesátníci hrají dvakrát míň než třicátníci.

Co takoví lidé dělají, když zrovna nehrají? Co se týče profese, podle neziskové organizace Sananim jsou riziková taková povolání, které mají k hraní vydlážděnou cestu. Například taxikáři nebo číšníci, kteří střídají pracovně náročné dny a týdny s těmi volnějšími, kdy naopak mají času až příliš. Zároveň mívají vždy po ruce dost hotovosti (ne nutně vlastní), která láká k tomu ji zkusit „rozmnožit“.

Pozor by si měli dát lidé, kteří se motají kolem sportu. A to na kurzové sázky. Do problémů se kvůli sázení na fotbal, hokej a tenis často dostávají jak fanoušci, tak třeba bývalí sportovci, zdaleka nejen ti vrcholoví. Nejspíš proto, že přeceňují svůj přehled a zkušenosti ze „svého“ sportu. Nebo proto, že jim chybí adrenalin z dob, kdy sami běhali po hřišti.

Není jistě překvapením, že hazard ohrožuje lidi ze sociálně vyloučených lokalit. Ve srovnání s obecnou populací je podíl problémových hráčů v této skupině až 7,9× vyšší. Stejně tak jistě tušíte, že s hazardními hrami mají problém lidé, kteří se pohybují na hranici zákona. Bezmála každý čtvrtý vězeň před nástupem do výkonu trestu navštěvoval herny častěji, než je zdrávo.

Jak udržet vášeň na uzdě? Dodržováním jednoduchých pravidel

Všechno, o čem dosud byla řeč, jsou jen statistické údaje. I když jste třeba mladý muž, který pracuje v gastru, neznamená to, že se máte vyhýbat kasinům obloukem. A naopak i ženám nebo starším lidem se může stát, že jim touha vyhrávat přeroste přes hlavu. Není nic špatného na tom si občas zahrát. Jen je důležité mít vše pod kontrolou. To znamená dodržovat pár jednoduchých zásad.

Na stránce Hraj s rozumem najdete desatero zodpovědného hraní, kde přesně tyto zásady najdete. Určitě na něj koukněte. Dodržet všechna doporučení vám radost ze hry vůbec nezkazí. Pomůže vám ale si včas uvědomit, kdy skončit, nebo jak si vybrat tu nejlepší hru právě pro vás.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...