Uvažujete o půjčce? Nejprve si ověřte, že ji skutečně potřebujete

25. dubna 2019 | 13:09
Ať už sledujete televizi, surfujete na internetu nebo jen jdete po ulici v nějakém větším městě, odevšad na vás vykukují reklamy, které vám slibují, že s pomocí půjčky vyřešíte všechny vaše problémy. V některých případech, například když jde o koupi nemovitosti nebo nového vozu, vám může úvěr skutečně pomoci.
Řada dlužníků se snaží vytloukat klín klínem / Shutterstock

Existují však i situace, a že jich je spousta, ve kterých pro vás takový závazek může znamenat akorát plno potíží. Jak takové momenty rozpoznat? Položte si následující otázky!

Skutečně je půjčka potřeba?

Ačkoliv se tato otázka může jevit jako samozřejmá, někteří lidé v momentě, kdy potřebují peníze navíc, sednou k internetu a bezhlavě odešlou žádost o rychlou půjčku. Vůbec si neuvědomují, že se jedná o závažné rozhodnutí, které může ovlivnit, kam se bude ubírat jejich život v následujících měsících nebo dokonce i letech. Jakýkoliv úvěr totiž vyžaduje zodpovědný přístup, protože stačí jediná opožděná splátka a dlužná částka začne narůstat.
Hlavní pravidlo zodpovědného půjčování spočívá v tom, že byste žádnou věc neměli splácet déle, než ji budete užívat. Pochopitelně byste si měli udělat jasno také v tom, zda se bez dané věci skutečně neobejdete. Jestliže se jedná o nutné vybavení bytu nebo rekonstrukci, tak je půjčka pochopitelně na místě, avšak pokud uvažujete o dovolené na dluh, tak na ni raději rychle zapomeňte.

Snažíte se vytloukat klín klínem?

Řada dlužníků se dopouští obrovské chyby tak, že si půjčujína splácení jiných půjček, čímž se postupně stahují do jednoho obrovského problému. Obvykle to začíná tím, že si vezmou půjčku bez doložení příjmu či bez nahlížení do registrů, aby se vyhli důkladnějším kontrolám jejich finanční situace. To by ale nebylo tak hrozné, pokud by splátky neměli rozpočítané do poslední koruny bez toho, aniž by je chránila jakákoliv finanční rezerva.
Pak už jen stačí, když dorazí nedoplatek za energie nebo vypadne příjem, a trable jsou na světě - splátku není z čeho zaplatit. Další úvěr však takový problém nevyřeší a naopak ho ještě více nafoukne. Každá další půjčka s sebou totiž přináší další úrok a poplatky, a tak celkový dluh pomalu a jistě roste. Pokud se vám tedy někdy stane, že nebudete mít splátku z čeho zaplatit, raději požádejte o odložení splátek.

A co pojištění?

Proti situaci, kterou jsme popsali v předchozím bodě, se můžete snadno obrnit pomocí finanční rezervy. Nicméně pokud ji nemáte, určitě se vyplatí si připlatit za pojištění schopnosti splácet, zejména u dlouhodobých úvěrů. Jeho účel je jednoduchý - když nebudete schopni splátku odeslat, tak se prostě uhradí z pojistky. Toto řešení však pochopitelně není dostupné v každé situaci. Je velmi důležité, z jakého důvodu jste se do této pozice dostali, proto se vyplatí dobře číst smlouvu, než za tuto službu začnete platit.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ve věku 73 let zemřela Sandy z Pomády. Podlehla rakovině prsu

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť....

Jak se zbavit plísně na okurkách? Nejlépe funguje ošetření...