Úvěrový trh se po roce 2016 výrazně proměnil

30. července 2019 | 16:21
Když se v roce 2016 začalo mluvit o změnách v úvěrovém trhu, někteří toto nazývali jako revoluci v oblasti půjček. To proto, že v platnost vstoupila celá řada různých pravidel, které jasně definovaly nejenom to, kdo může peníze poskytovat, ale i kdo je může získat.
Dříve bylo běžnou praxí i to, že byl žadatel o peníze doslova tlačen k podpisu / shutterstock.com

Zatímco dříve mohl půjčovat téměř každý komukoliv, od roku 2016 už to možné nebylo. A jelikož změn se v tomto segmentu odehrálo více než dost, můžeme se na ně společně podívat.

Prověřování žadatelů

Jistě si pamatujete na různé půjčky pro nezaměstnané, nebo půjčky bez registrů. Mnoho poskytovatelů příliš nezajímala bonita a tak nabízeli půjčky v hotovosti, ale i na účet téměř každému, kdo jejich benevolentními podmínkami prošel. To hnalo mnoho lidí do dluhových pastí, které končily exekucemi. Právě nový zákon tomu učinil přítrž. Nyní mají poskytovatelé peněz povinnost si žadatele důkladně prověřit. Na co se hledí primárně?

  • Na výši příjmů
  • Na finanční minulost
  • Na aktuální závazky

Tato změna má primárně ochránit zájemce o peníze před pádem do dluhové pasti. Pokud by jejich bonita nebyla řádně prověřena, mají právo odstoupit od smlouvy a svůj závazek splácet nikoliv podle sjednaného splátkového kalendáře, ale podle svých finančních možností. Právě z toho důvodu si samotní poskytovatelé nerisknou dát půjčku každému, jelikož by to byli právě oni, kdo na podobný přístup doplatí.

Kontrola ze strany ČNB

Zatímco banky byly i v minulosti pod poměrně přísnou kontrolou nejenom ze strany ČNB, tak na nebankovní společnosti nedohlížel v podstatě nikdo. To vedlo k výskytu mnoha různých podvodných firem, které měly za cíl napálit svého klienta. I s tím přišel v roce 2016 konec. Každý poskytovatel peněz, tedy každá nebankovní půjčka musela požádat o licenci ČNB. Jenom ty, které ji získaly, mohly nadále poskytovat půjčky. Přidělení licence bylo spojeno s celkem tvrdými pravidly, aby na trhu zůstal jenom ten, kdo skutečně má dostatek zkušeností, ale i kapitálu. Mezi hlavní podmínky patřilo například toto:

  • Nutnost sídla na území České republiky
  • Kapitál v minimální výši 20 milionů korun s prokázáním původu
  • Odborná způsobilost a důvěryhodnost majitelů

Díky této úpravě v podstatě vymizely různé podvodné společnosti. Díky neustálé kontrole ze strany ČNB také nehrozí, že by některý ze současných poskytovatelů přestal být férový. To by pro něho znamenalo riziko odebrání dané licence. Tedy v praxi zákaz poskytování půjček na našem území, což by mohlo být pro jeho podnikání v podstatě likvidační.

Možnost odstoupení od smlouvy

Dříve bylo běžnou praxí i to, že byl žadatel o peníze doslova tlačen k podpisu. Jakmile se upsal, nebylo úniku. I v tomto směru přinesl rok 2016 změnu. Jak bankovní, tak i nebankovní půjčka je spojena s možností smlouvu vypovědět. Lhůta není neomezená, ale trvá po dobu 14 dní od podpisu smlouvy. Klient, který podepsal smlouvu, má tento termín k tomu, aby si důkladně promyslel, zda udělal dobře, nebo se nechal přesvědčit k nevýhodnému úvěru. Během daných 14 dní má tak možnost smlouvu jednoduše vypovědět, a to bez rizika sankcí. Samozřejmě musí poskytovateli vrátit i poskytnuté finanční prostředky.

Předčasné splacení půjčky

Poskytovatelé peněz předčasná splacení půjček neradi vidí. To proto, že přijdou o úroky a tedy o svůj výdělek. I proto bylo v minulosti předčasné splacení půjček sankcionováno. Až tak, že se klientům mimořádné splátky téměř nevyplatily. I to se změnilo a sankce jsou minulostí. Klientům dnes musí být umožněno v případě zájmu bez sankcí půjčku předčasně splatit. Nejenom, že ji může splatit jako celek, ale má možnosti využití také mimořádných splátek, pro snížení jistiny a tedy i pro snížení částky přeplacené na úrocích.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...