Rekonstrukce bytu v praxi: Jak ji zvládnout?

02. října 2019 | 15:10
Rekonstrukce bytu stojí mnoho práce i úsilí, ale v konečném důsledku patří mezi rozhodnutí, kterých nebudete litovat. Stačí si jen srovnat priority, dobře odhadnout, co zvládnete svépomocí a co přenechat šikovným řemeslníkům a v neposlední řadě počítat s časovou i finanční rezervou. Ne vždy jde totiž vše podle plánu. Zní to až moc jednoduše? Přečtěte si, jak využít naše tipy v praxi.
Rekonstrukce bytu na klíč vám uštří spoustu času, nervů i starostí / MONETA Money Bank

1. Udělejte si plán rekonstrukce

Hned na začátku si ujasněte, zda se chcete pustit pouze do částečné, nebo kompletní rekonstrukce bytu. Pobavte se s partnerem, co je ve vašem bydlení prioritní a s čím se ještě nějakou chvíli spokojíte. V této fázi přidělte jednotlivým místnostem prioritu a hned poté, co znáte neodkladný rozsah rekonstrukce, si propočítejte, kolik vás to všechno bude stát. Pokud se rozhodnete rekonstruovat pouze obývací pokoj a kuchyň, můžete se finančně vejít do 400 000 korun, ale hodláte-li předělávat celý byt, budete muset do kapsy sáhnout hlouběji. Cena kompletní rekonstrukce bytu 2+kk začíná zhruba na 500 000 korunách, proto by vás mohla zajímat půjčka.

2. Rekonstrukce bytu na klíč, nebo svépomocí?

Rekonstrukce bytu na klíč má jednu obrovskou výhodu – ušetří vám spoustu času, nervů i starostí. Vyjde vás ale také mnohem dráž, než když se do přestavby bytu pustíte svépomocí, nebo si sami obstaráte řemeslníky. Spousta věcí jako třeba bourání a stavba příček, pokládka podlahy či malba stěn se dá zvládnout i svépomocí, máte-li šikovné ruce, případně šikovného známého. Množství rekonstrukcí ztroskotá na řemeslnících, kteří nedodržují termíny a nedělají svou práci poctivě. Ti zruční se pak shání velmi obtížně. Zkuste vybírat například z České asociace řemeslníků, která zaštituje celkem 114 řemeslníků a ručí za jejich kvalitu.

3. Povolení úřadů – potřebujete ho vůbec?

Pokud v rámci rekonstrukce plánujete zasahovat do nosné konstrukce budovy, nevyhnete se troše byrokracie a budete si muset obstarat povolení příslušných institucí. Konkrétně od stavebního úřadu a bytového družstva, které by vám k rekonstrukci mělo udělit souhlas. Záleží ale na rozsahu a hloubce rekonstrukce. Přesné znění legislativy vztahující se k rekonstrukci bytů pak najdete v zákoně č. 183/2006 Sb.

4. Promyslete způsob financování rekonstrukce

Plán rekonstrukce máte, povolení od úřadů také a jediné, co vás brzdí na cestě ke krásnějšímu bydlení, jsou finance. Pokud vám na účtu neleží ladem stovky tisíc navíc, pak nejspíš přijde v úvahu bankovní půjčka. Pro radikálnější úpravy a zásahy do jádra bytu se nejvíce hodí půjčka na rekonstrukci bytu, pokud však chcete dosáhnout na miliónové částky, vyplatí se vám vzít si hypoteční úvěr od MONETA Money Bank.

Hlavní zprávy
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...