Do Kořenova za turistikou, technickou památkou, rozhlednou i čerstvým vzduchem

28. července 2020 | 17:20
Mnoho Čechů se letos rozhodlo strávit svou dovolenou raději v tuzemsku. Nechtějí riskovat případné problémy s karanténou v souvislosti s koronavirovou pandemií. Pokud patříte mezi tuzemské dovolenkáře, máme pro vás tip na strávení několika dnů v horské obci Kořenov, která se nachází na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.
Také letos trávíte svou dovolenou raději v tuzemsku? / Pyty / Shutterstock.com

Co vás v Kořenově čeká?

Kořenov v současné době slouží hlavně k letní i zimní rekreaci. Původní osídlení bylo německé, po válce bylo nahrazeno českými obyvateli. Úplně první zmínka o obci však pochází ze 16. století. Dnešní Kořenov vznikl na přelomu 50. a 60. let minulého století sloučením obcí Příchovice a Polubný a osad Jizerka a Rejdice.

Milovníci zimních radovánek na sněhu tu mají k dispozici několik lyžařských vleků a sjezdovek a také běžecké tratě. Ti, kteří dávají přednost letní turistice, si v okolí Kořenova mohou do sytosti vychutnat značené cesty, a příznivci kol tu najdou na 100 kilometrů cyklotras. Ani přímo v Kořenově se nikdo nudit nebude. K dispozici je tu bowling, lanové centrum i minigolf.

Na rozhlednu Štěpánku

Příjemnou procházkou z Kořenova, kterou zvládnou i malé děti, je asi dvoukilometrová cesta k rozhledně Štěpánka. Ta se nachází na vrcholu s poetickým názvem Hvězda. Štěpánka je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Je postavená v novogotickém stylu z kamene ve výšce 958 metrů nad mořem a dokončena byla v roce 1892. Je vysoká 24 metrů – a když vystoupáte nahoru do rozhledny, můžete vidět na Krkonoše, Jizerské hory, Bezděz, Ralsko nebo Lužické hory. Předpokládá to ovšem příznivé počasí bez oblačnosti.

Expozice lehkého opevnění Na Pomezí

Až se budete z rozhledny Štěpánky vracet zpátky do Kořenova, vydejte se trasou, která vede k expozici lehkého opevnění Na Pomezí. Stojí to za to. Před druhou světovou válkou se tehdejší Československo pustilo do stavby opevnění u německých, polských a maďarských hranic. Postupně byly vybudovány obranné linie v podobě téměř deseti tisíc pevnůstek. Lehké opevnění vzor 37 neboli lidově řopík se nachází i kousek od rozhledny Štěpánka. Je zde umístěna expozice a probíhají tu komentované prohlídky, na jejichž základě si návštěvník může udělat představu o tom, jakou měl řopík úlohu a jak fungoval.

Tanvaldská ozubnicová dráha

Když už budete v Kořenově, nenechte si ujít projížďku vlakem. Není to jen obyčejná železnice, která vás zaveze z bodu A do bodu B. Trať mezi Libercem, Tanvaldem a Harrachovem je českou jednokolejnou dráhou, která je v úseku mezi Tanvaldem a Kořenovem ozubnicová. Jedná se o nejstrmější železnici v Čechách s maximálním sklonem 58 ‰ a o jednu z posledních normálně rozchodných ozubnicových železnic v Evropě. Od roku 1992 je kulturní památkou. Tunel mezi Kořenovem zastávkou a Kořenovem je dlouhý 932 metrů, převýšení tratě je 235 metrů na 7 kilometrech. 

Osada Jizerka

Byla by škoda, kdybyste se nejeli podívat do osady Jizerka, která je nejvýše položenou osadou Jizerských hor. Leží v nadmořské výšce 862 metrů. S Kořenovem ji pojí silnice, co bývá často v zimním období natolik zasypaná sněhem, že odřízne Jizerku od okolního světa. V létě je příjemným místem pro celodenní výlet. Na své si přijdou turisté i cyklisté, kteří se mohou kochat pohledem na Bukovec, jeden z nejvýše položených čedičových výlevů v Evropě, na Rašeliniště Jizerky nebo Safírový potok. Jak sám jeho název napovídá, v minulosti se v něm těžily drahé kameny – topazy, safíry, spinely, rubíny. 

V osadě Jizerka není veřejné osvětlení a noci jsou tu tak tmavé, že poskytují vhodné prostředí pro pozorování oblohy. Chybí tu totiž světelné znečištění, jež bývá obvyklé ve městech. Hvězdy je tu možné pozorovat pouhým okem. 

Co navštívíte v Krkonoších s dětmi jako první?

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...