Co je to kryptoměna?

17. března 2022 | 16:36
Bitcoin, Ethereum, Dogecoin a další se těší velké popularitě a zdá se, že každý se chce dostat do hry. Nyní to mohou udělat i běžní investoři: Nákup kryptoměn je nyní stejně snadný jako otevření aplikace Venmo a lze s nimi obchodovat jako s akciemi a dluhopisy prostřednictvím obchodních aplikací, jako je Robinhood.
Další 1 fotografie v galerii
Kromě toho, že se kryptoměny vyhýbají bankám, mnozí jejich příznivci v nich vidí nový způsob boje proti zkorumpovaným a utlačovatelským vládám / cryptosvet.cz

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin a další se těší velké popularitě a zdá se, že každý se chce dostat do hry. Nyní to mohou udělat i běžní investoři: Nákup kryptoměn je nyní stejně snadný jako otevření aplikace Venmo a lze s nimi obchodovat jako s akciemi a dluhopisy prostřednictvím obchodních aplikací, jako je Robinhood.

Ale skutečná technologie, která stojí za kryptoměnami, je poněkud komplikovaná. I když je snadné nechat se strhnout nadšením kolem toho, jak někteří investoři vydělávají spoustu peněz obchodováním s bitcoiny, je důležité před bitcoinovou investicí pochopit, co to vlastně kryptoměna je.

Zde je vše, co potřebujete vědět o kryptoměnách.

Jak kryptoměna funguje?

Kryptoměna jsou digitální peníze navržené tak, aby uživatelům umožňovaly rychle posílat online platby kamkoli na světě, aniž by museli procházet bankou a bez dohledu jakékoli vlády.

Anonymní tvůrce Bitcoinu, původní a nejpopulárnější kryptoměny, v takzvané bílé knize o Bitcoinu uvedl, že chce vytvořit systém elektronických peněz peer-to-peer, což znamená, že můžete okamžitě poslat peníze někomu jinému (představte si PayPal, ale bez toho, aby společnost prováděla transakce za vás). Myšlenka spočívala v tom, že vyloučení bank a zprostředkovatelů z rovnice by mohlo snížit poplatky a umožnit odesílatelům a příjemcům udržet výměnu v soukromí.

Kromě toho, že se kryptoměny vyhýbají bankám, mnozí jejich příznivci v nich vidí nový způsob boje proti zkorumpovaným a utlačovatelským vládám, protože jejich cílem je zcela odstranit vlády z finančních transakcí tím, že fungují zcela anonymně. Své využití už rozhodně ukázala. Například Venezuelané se obrátili ke kryptoměnám, protože čelí hyperinflaci a hospodářské krizi.

Mnozí kritici - včetně čínské vlády, která zašla tak daleko, že kryptoměny zakázala - však tvrdí, že kryptoaktiva lze využívat i k nelegálním činnostem, jako je praní špinavých peněz a hazardní hry. Například americká vláda podnikla kroky k tomu, aby zajistila, že ti, kdo kryptoměny nakupují, při dosažení zisku skutečně zaplatí dlužné daně. Regulace by je mohla připravit o část pohodlí, které kryptoměny slibují.

Kromě toho jsou ceny kryptoměn extrémně volatilní. Po většinu prvních pěti let existence bitcoinu stála jedna mince méně než 1 000 USD. V roce 2017 však prudce vzrostla na 20 000 dolarů. než v roce 2018 opět klesla na méně než 5 000 dolarů a v roce 2021 prudce vzrostla na více než 60 000 dolarů za minci.

Navíc je těžké koupit si za krypto mince spoustu věcí, které si skutečně chcete koupit. I když počet společností, které přijímají bitcoiny jako platidlo, roste a na seznamu jsou i významná jména jako AT&T a Microsoft, stále je pro vás mnohem snazší vytáhnout na většinu každodenních nákupů kreditní kartu.

Přesto kryptografie vzala finanční svět útokem a její základní technologie, zvaná blockchain, byla přizpůsobena novým inovacím, jako je nákup digitálního umění.

Výhody a nevýhody kryptoměn

Zastánci kryptoměn se těchto digitálních měn nemohou nabažit. Investování do kryptoměn však rozhodně není pro každého. Než se rozhodnete, zda je to dobrá (bitcoin) investice do vašeho portfolia, je důležité znát výhody a nevýhody kryptoměn. 

 

 

Výhody:

Teoreticky můžete kryptoměny nakupovat a prodávat bez banky, makléře nebo vlády, což vám umožní obejít poplatky a mít větší soukromí.

Cena bitcoinu prudce vzrostla a někteří investoři si myslí, že se stane pevnou součástí investičního prostředí, podobně jako zlato.

Vláda se nepodílí na tvorbě nových bitcoinů, jako je tomu u toho, čemu se v kryptosvětě říká fiat měna, takže jich nemůže natisknout příliš mnoho a způsobit hyperinflaci, říkají zastánci.

Nevýhody:

Kryptoměny jsou spekulativní investicí a vyznačují se extrémní volatilitou cen, což s sebou vždy nese vyšší riziko.

Pokud chcete na kryptoměnách zbohatnout, je mnohem těžší, než se zdá, vybrat tu správnou minci.

Kvůli absenci regulace ze strany centrálního orgánu je budoucnost kryptoměn velmi nejistá. Čína nedávno kryptoměny zakázala a je možné, že totéž by mohly udělat i Spojené státy.

Kryptoměny jsou uloženy v peněžence, a pokud k ní ztratíte přístup (například zapomenete heslo), přijdete o všechny své digitální mince.

Zisky, kterých dosáhnete obchodováním s kryptoměnami, jsou zdaněny stejně jako jiné kapitálové zisky.

Většinu vašich každodenních nákupů pravděpodobně kryptoměnou nezaplatíte.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...