Dřevo, nebo pelety? Víme, čím topit v moderním kotli

17. srpna 2022 | 07:42
Každý, kdo bydlí v rodinném domě nebo i celoročně jezdí na chatu, musí řešit vytápění. Když pak přijde vyúčtování za plyn nebo elektřinu, začne mnoho z nás zvažovat levnější varianty. Poradíme, jaký způsob vytápění je dlouhodobě nejvýhodnější.
Další 3 fotografie v galerii
Zájem snížit náklady za palivo na minimum vede řadu zákazníků k pořízení moderního kotle na dřevo / Shutterstock

Přestože v České republice může přes 80 procent obyvatel používat k vytápění zemní plyn, jeho obliba poslední měsíce výrazně klesá. Hlavním důvodem je cena a také nejistota v dodávkách. I z tohoto důvodu rozhodla vláda, že v rámci dotačních programů pro výměnu starých kotlů na uhlí vyřadí plynové kondenzační kotle z podporovaných možností. Podle nových podmínek tak pro žadatele o dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle zůstávají ve hře jen dvě možnosti: tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Bez ohledu na dotace jde o řešení, které jsou u českých domácností aktuálně velmi oblíbené.

Kotel se uplatní všude

Zatímco tepelná čerpadla v nejrůznější variantách volí především majitelé nízkoenergetických novostaveb, kotle na biomasu dobře poslouží jak v nových, tak i starších budovách. V nově stavěných domech se tyto kotle často kombinují s dalším způsobem vytápění například v podobě fotovoltaických panelů nebo s elektrickým topením.
U starších domů, které nemají tak dobrou izolaci, zateplení fasády a vyměněná okna, se kotel na dřevo či pelety používá jako jediný zdroj vytápění připojený na otopnou soustavu s radiátory i na ohřívání teplé vody.

S peletami bez práce

Moderní kotle na biomasu nabízejí nejrůznější možnosti, které přikládání, vytápění i údržbu maximálně zjednodušují. Nejdále v tomto ohledu došly automatické peletové kotle, které fungují téměř samočinně. Během topné sezóny má majitel kotle na pelety prakticky jen jeden úkol – doplňovat zásobník, aby v něm nedošly pelety. Dosypání paliva je nutné obvykle jednou za čtyři dny, někdy za týden. Záleží na výkonu kotle a velikosti zásobníku.
O zbytek činností a efektivní chod se kotel stará sám. Svým téměř bezúdržbovým provozem se kotel na pelety přibližuje jednoduchosti elektrického či plynového vytápění. Cena za vytápění peletami je však oproti plynu a elektřině výrazně nižší.

Dřevo: klasika v moderním kabátu

Zájem snížit náklady za palivo na minimum vede řadu zákazníků k pořízení moderního kotle na dřevo. Tyto kotle sice nefungují automaticky, ale jejich obsluha je velmi jednoduchá. „Naše kotle na dřevo jsme vybavili elektronickou jednotkou, která řídí celý proces vytápění. Kontroluje teplotu v kotli, nastavení a podle toho upravuje výkon kotle,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z české firmy OPOP. „Kotel se ovládá pomocí dotykového displeje a v aplikaci se můžete podívat, jaká je v jednotlivých místnostech teplota,“ dodává Roman Boczek.

Méně paliva, stejný komfort

Pokud pomineme topení hnědým uhlím, jsou dřevo a pelety stále nejlevnější možností, jak vytápět dům. Jde o lokální a obnovitelné zdroje, kterých máme v České republice dostatek, a nebývá těžké najít dodavatele.

Spotřebu paliva lze také významně ovlivnit. Záleží na správném používání kotle a také na zvolené účinnosti. „Čím vyšší má kotel účinnost, tím méně spotřebuje paliva. Na teplotní pohodě v domě nižší spotřebu paliva nepoznáte, ale v nákladech za topnou sezónu určitě uvidíte rozdíl,“ vysvětluje Roman Boczek ze společnosti OPOP. Při výběru nového kotle tedy dejte pozor, aby měl účinnost kolem 85 procent nebo vyšší.

Co je uhlíková neutralita

Vytápění dřevem a dřevěnými peletami je nejen ekonomické, ale také ekologické. Podle výzkumů se při spalování uvolní jen takové množství CO2, které dřevo absorbovalo během svého růstu. Všechny nově vyráběné kotle na dřevo a pelety navíc splňují přísné limity, které hlídají množství vypouštěných emisí.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...