Nejlepší Češi v historii Premier League

20. října 2022 | 11:40
Premier League je elitní fotbalová soutěž a každý hráč, který se do ní dostane, zaslouží obrovský respekt. Není to žádná samozřejmost, je to výsada. Prestižní anglickou soutěž si zahrálo také několik Čechů. My se dnes podíváme na ty, kterým se dařilo nejvíce.
Nejlepší Češi v historii Premier League / archiv

Pro ty, kteří o Premier League slyší prvně. Jde o anglickou nejvyšší fotbalovou soutěž, kterou sleduje celý svět a ze které se stal globální fenomén. A to nejen divácký, ale také sázkařský. Mimochodem, na stránce JohnnyBet najdete sekci Tip Liga, kde můžete sdílet své sázky a vyhrát různé ceny, a to, aniž byste museli učinit jakýkoliv vklad!

Pojďme ale k hráčům samotným. Ti Anglii okouzlili poprvé v roce 1996, kdy na anglickém EURU došli až do finále. A právě díky evropskému šampionátu se dostali do povědomí elitních klubů, kteří si nakonec mezi Čechy vybrali. 

Řeč je třeba o Vladimíru Šmicerovi. Nesmírně šikovný ofenzivní hráč se prosadil v dresu slavného Liverpoolu, kde zažil úctyhodnou kariéru, a to od roku 1999 do roku 2005. DO paměti fanoušků Reds se zapsal hlavně gólem do sítě AC Milán ve slavném istanbulském finále. Následně proměnil také penaltu a z posledního zápasu za klub udělal památný.

Liverpool byl obecně místem zaslíbeným pro české hráče na úvodu milénia. Velkou stopu v něm zanechal také Milan Baroš. Vynikající střelec zazářil například na portugalském EURU. Tou dobou byl ale dávno hráčem Reds, ti si ho vyhlédli už v roce 2002. 

Jeho pohyb ve vápně či excelentní hlavičky se staly pověstnými a vynesli mu oblibu u nejednoho fanouška. Stejně jako Šmicer, tak i Baroš proměnil svůj pokutový kop ve slavném finále, tudíž i on je držitelem ušaté trofeje. Za klub z přístavního města odehrál přes třicet zápasů, následně se přesunul do Aston Villy, kde svou pouť v Premier League pokračoval.

A do třetice Liverpool! Patrik Berger se do Liverpoolu přesunul hned po zmiňovaném EURU a ve slavném celku vydržel až do roku 2003. Skvělé hlavičky, přehled o hře, ale také výbušnost. To z něj dělalo nejen postrach obránců, ale také člena základní sestavy. Fanoušci si dodnes vzpomínají na vlasatého Čecha, který nevypustil ani minutu.

V Liverpoolu zanechal obří stopu. Téměr dvě stovky odehraných zápasů, třicet pět branek či zisk treblu pohárů v roce 2001 – Pohár UEFA, Ligový pohár a FA Cup.

To nejlepší na konec? Možná! Tomáš Rosický, fotbalový virtuos, který dokázal okouzlit i náročného trenéra Wengera. V Arsenalu, kam si ho Francouz přivedl z Dortmundu, strávil deset let a stal se ikonou. Nebýt četných zraněních, řadil by se beze sporu mezi klubové legendy.

Fanoušky nikdy nezklamal. Navíc dokázal vstřelit důležité branky, zvlášť proti rivalovi Tottenhamu se mu dařilo. Téměř dvě stě padesát odehraných utkání hovoří samo za sebe. I přes různé posměšky si zaslouží obří respekt. Vždyť samotný Wenger prohlásil, že kdo miluje fotbal, musí milovat Rosického.

Velkou kariéru v londýnském klubu udělal Petr Čech. Naprostá brankařská legenda, která se řadí mezi ty nejlepší v historii. Nesmírně silný ve vzduchu, skvělé zákroky. Chelsea se na něj prostě mohla vždy spolehnout.

Nelze nevzpomenout legendární finále Ligy mistrů, které pro Chelsea v podstatě vyhrál sám. Na konec kariéry si odskočil do Arsenalu, nicméně v paměti všech bude vždy jako legenda Chelsea.

A současnost? Ta zas tak slavná není. V Premier League se Čechům moc nedaří. Výjimkou jsou dva slávisté, kteří našli okamžitě uplatnění ve West Hamu. Mluvíme o Tomáši Součkovi, vysokém záložníkovi, po kterém jednu dobu toužili Paris Saint-Germain či Manchester United, a Vladimíru Coufalovi, vytrvalém pravém bekovi, jenž přestane běhat až když zazní konečný hvizd.

 

 

Ministerstvo financí varuje: Účast na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti na hazardních hrách osobám mladších 18 let.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...