Co je servo, jak funguje a k čemu se používá?

11. června 2024 | 11:48
S pojmem servo se můžete setkat napříč různými obory, protože se jedná o základní elektronickou součástku, která se využívá v různých zařízeních. Obecně je však možné říci, že označení servo se používá pro servomotory, jejichž základním úkolem je nahrazovat při určitých úkonech práci člověka. Jedná se tak o součástku, která je potřeba nejen v průmyslu, ale i hobby bastlení při projektech Arduino.
Jak již bylo výše uvedeno servo nahrazuje lidskou práci / laskakit.cz

Jak funguje servo?

Jak již bylo výše uvedeno servo nahrazuje lidskou práci. Pokud se zaměříme na bastlení Arduino, tedy tvorbu programovatelných interaktivních zařízení, je servo nezbytnou součástkou pro přesné ovládání. Jeho základní funkce oceníte, ať už stavíte RC model nebo se pokoušíte zbastlit programovatelná vánoční světýlka.

Obecněji řečeno servomotor přijímá signál, který jej řídí ve formě elektrického impulsu určité délky. Právě délka tohoto signálu pak určuje, do jaké polohy se servo natočí.

Jednoduše řečeno servomotor převádí signál na mechanický pohyb. V RC modelech i klasickém bastlení třeba s Arduinem se používají především digitální serva, která nabízí mnohem vyšší přesnost než serva analogová.

K čemu se tedy servo používá?

Servo se instaluje do RC modelů či jiných přístrojů k tomu, aby na základě obdrženého signálu vykonalo určitý pohyb. Délka tohoto impulsu určuje úhel, respektive směr, kterým se servo natočí.

Signál zpracovává řídicí systém servomotoru. Právě řídící systém následně porovná očekávanou polohu s aktuální polohou odečtenou z potenciometru. Tímto procesem se tak servo stará o to, aby model zrychlil, zpomalil, zatočil apod. Díky použití kvalitního serva tak můžete dosáhnout přesného požadovaného pohybu, skvělou volbou může být arduino servo, jehož knihovna umožňuje připojení až 12 motorů.

Podle čeho můžete servo vybírat?

První ukazatel, který by vás při výběru serva pro RC modely nebo bastlení měl zajímat, je jeho tah a rychlost. Rychlost serva udává, jak dlouho trvá servu otočení o 60 ° při maximálním tahu serva.

Tah, který se označuje také jako moment síly pak udává násobek síly působící na páce v určité vzdálenosti od středu serva. Obecně z toho vyplývá, že čím větší model skládáte, tím větší tah serva bude potřeba.

Dalším ukazatelem je velikost serva, v praxi se můžete nejčastěji setkat se servy mikro, mini, standard a maxi. Kde platí, že větší serva se hodí do větších, těžších a výkonnějších modelů. Zároveň pak platí, že ve srovnání s analogovými servy nabízí ta digitální větší moment síly.

Bohatou nabídku nejen v oblasti servomotorů vám přináší LaskaKit.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu velkolepě. Na sjezdovkách přivítal od pátku přes pět a půl tisíce lyžařů

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...