Co jsou probiotika a jak fungují?

19. listopadu 2020 | 14:29
Probiotika jsou kombinací živých prospěšných bakterií a kvasinek, které přirozeně žijí ve vašem těle. Na bakterie se obvykle pohlíží v negativním světle jako na něco, z čeho je vám špatně. Stále však máte ve svém těle dva druhy bakterií – dobré bakterie a špatné bakterie.
Hlavním úkolem probiotik neboli dobrých bakterií je udržovat zdravou rovnováhu ve vašem těle / Andrii Zastrozhnov / Shutterstock.com

Z čeho se probiotika skládají?

Probiotika se skládají z dobrých bakterií, které pomáhají udržovat vaše tělo zdravé a dobře fungující. Tato dobrá bakterie vám pomůže mnoha způsoby, včetně boje proti špatným bakteriím, když jich máte příliš mnoho, a pomůže vám cítit se lépe. 

Probiotika jsou součástí širšího obrazu bakterií a vašeho těla – vašeho mikrobiomu. Představte si mikrobiom jako rozmanitou komunitu organismů, jako je les, které společně pomáhají udržovat vaše tělo zdravé. Tuto komunitu tvoří věci zvané mikroby. Na těle a v těle máte biliony mikrobů. 

Tyto mikroby jsou kombinací: 

  • bakterií, 
  • hub (včetně kvasinek), 
  • virů,
  • prvoků. 

Mikrobiom každého člověka je jedinečný. Žádní dva lidé nemají stejné mikrobiální buňky – dokonce i u dvojčat jsou různá. Aby mohl být mikrob nazýván probiotikem, musí mít několik charakteristik. 

Jak probiotika fungují?

Hlavním úkolem probiotik neboli dobrých bakterií je udržovat zdravou rovnováhu ve vašem těle. Když jste nemocní, do vašeho těla vstupují špatné bakterie a zvyšuje se jejich počet. Tím se vaše tělo dostane z rovnováhy. Dobré bakterie působí proti špatným bakteriím a obnovují rovnováhu v těle, takže se budete cítit lépe. Probiotika vás udrží zdravé tím, že podporují imunitní funkci a potlačují zánět. 

Některé druhy probiotik mohou také: 

  • Pomáhat tělu strávit jídlo.
  • Zabránit tomu, aby se špatné bakterie vymkly kontrole a bylo vám špatně. 
  • Vytvářet vitamíny. 
  • Pomáhat podpořit buňky, které lemují vaše střeva, aby se zabránilo vstupu škodlivých bakterií, které jste konzumovali (jídlem nebo pitím), do krve. 
  • Rozebrat a absorbovat léky. 
— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté zapomínají

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté...

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...