Lyžařská helma: Opatrnosti není nikdy dost

Dnešní lyže jsou uzpůsobeny tak, aby lyžaři mohli vyvinout větší rychlost, a proto je zapotřebí také větší ochrany. Nezáleží přitom ani na tom, jak moc jste zkušený lyžař. Nikdy nevíte, co se může stát, nebo s kým se na svahu střetnete.
V Česku dosud povinné nejsou
Ačkoli už je spousta lyžařů v České republice má, zákon zatím nestanovuje povinnost lyžařskou helmu nosit. V oblíbených lyžařských státech, jako je například Itálie nebo Rakousko, už tato povinnost ale je a je potřeba s tím počítat, jestliže si v těchto státech chcete zalyžovat. V Itálii musí mít helmu každý nad 14 let, v Rakousku pak nad 15 let. Některé české lyžařské školy pro děti helmu dokonce vyžadují a bez ní dítě nepřijmou.
Druhy lyžařských helem
Lyžařské helmy můžeme v podstatě rozdělit do tří různých typů: lyžařská helma halfshellová, fulshellová nebo integrální. Halfshellové helmy označujeme česky také poloskořepinové helmy a jejich součástí jsou textilní ušnice, které si můžete také odepnout. Díky tomu jsou lehčí než fulshellové helmy. V těchto helmách je lepší rozhled a také lépe slyšíte. To fulshellové lyžařské helmy (označované česky jako celoskořepinové) chrání celou hlavu, včetně uší. Jsou tudíž bezpečnější, avšak o něco těžší. Možností jsou také připevnitelné chrániče brady a čelisti. Integrální lyžařské helmy mají jako pevnou součást chránič brady a čelisti, nemůžete je tedy odejmout. Tyto jsou vhodné zejména pro závodní nebo opatrné lyžaře.
Lyžařské helmy podle technologie
V případě, že na své helmě vidíte poškození (například prasknutí vnitřní ochranné části), je potřeba helmu neprodleně vyměnit. Ta totiž už není natolik bezpečná a nemůže vás dostatečně ochránit.