Na co se zaměřit při výběru celoodpruženého kola?

23. února 2021 | 01:38
Výběr celoodpruženého kola je vzhledem ke složitosti jeho konstrukce poměrně náročný. Nabízí se mnoho modelů s různými vlastnostmi.
Celoodpružená kola jsou řazena do několika kategorií podle jejich vlastností / {Oleksiy Rezin} / Shutterstock.com

Proto je důležité si nejprve rozmyslet, k čemu kolo chcete využívat, a podle toho se následně rozhodnout, co pro vás bude to nejlepší.

Kategorie

Celoodpružená kola jsou řazena do několika kategorií podle jejich vlastností. Většinou k dělení dochází podle zdvihu, ovšem zasahovat do zařazení může také geometrie rámu. Mnohdy se tak s jedním modelem kola můžete setkat v několika kategoriích. Velký vliv má i to, jakou úpravu provede samotný cyklista. Tento parametr tedy není tak důležitý, může vám však pomoci při základním výběru, pokud nevíte, po čem konkrétně sáhnout.

Zdvihy

Zdvihy výrazně ovlivní, k jakému stylu ježdění se kolo hodí. Nižší zdvihy (100–120 mm) se hodí pro cyklisty, kteří vyžadují pouze běžné ježdění. Můžete ho využít na zpevněné terény, ovšem nemusíte se bát ani složitějšího terénu – celkové odpružení totiž poskytne dostatečný komfort. Navíc máte také jistotu snadného zrychlení. Oproti tomu vyšší zdvihy se skvěle hodí do opravdu náročných terénů. Poskytují totiž větší stabilitu a snadněji tak zvládnout různé překážky. Jejich konstrukce je větší, díky čemuž sice takové kolo více vydrží, to se však odráží na jejich nižší rychlosti při výjezdech a na rovinách.

Geometrie

Kromě zdvihů dokáže také geometrie rámu výrazně ovlivnit vlastnosti kola. I drobné odchylky totiž mohou změnit ovladatelnost a další vlastnosti. Mezi ty nejvíce zmiňované parametry patří délka předního trojúhelníku, délka řetězových vzpěr, hlavový úhel a úhel sedlové trubky. Zorientovat se ve všech těchto vlastnostech rámu je opravdu složité. Pokud se tedy v tomto neorientujete, nechte si poradit od někoho zkušeného, kdo vám pomůže vybrat kolo přesně podle vašich představ.

Celoodpružená kola jsou skvělými stroje pro každého milovníka adrenalinu a opravdu náročné cyklistiky. Je však třeba pečlivý výběr a správná péče, abyste kolo mohli naplno využít.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Uvnitř jeskyně v poušti Kalahari vědci objevili stopy lidské činnosti. Jedná se o nejstarší takový nález na planetě

Mšice dokáží zničit keře i stromky. Připravte si na ně...

I člověk, který má moc práce, se může doma radovat ze...

Vyberte si z velké nabídky kvetináčů nejvhodnější....

Při nadměrném nočním pocení je dobré se zaměřit i na...

Bez vodítka se pejskař neobejde. Někdy je ale lepší...

Podlahové topení je velmi příjemné. Aby dobře fungovalo, je...