Zažijte znovu radost z pohybu! Od bolesti mohou pomoci i tejpy

29. září 2021 | 09:30
Možná si ještě pamatujete doby, kdy si sportovci stahovaly klouby kobercovou páskou. To už je dnes naštěstí minulostí, a to díky tejpovacím páskám. Dnes už je díky snadné dostupnosti nepoužívají jen vrcholoví sportovci, ale i lidé kteří sportují pro radost.
Tejpovací páska by se dala označit za pásku podobnou náplasti / Depositphotos

Komu pomohou tejpovací pásky?

Tejpovací pásky, tejpy, tapování, taping nebo také tejping, označují pevné nalepovací pásky, které pomáhají zvládat bolest a svalů při pohybu. Jakožto opravdu účinní pomocníci si rychle získali řadu uživatelů, kteří na ně nedají dopustit. Jak správně vybrat a používat tejpy, se můžete podívat v následujících řádcích.

Jaká by měla být tejpovací páska?

Tejpovací páska by se dala označit za pásku podobnou náplasti, která má však lepší přilnavost a je odolná v tahu. Na trhu naleznete tejpovací pásky z různých materiálů, podle jejich určení a místa aplikace.

Kineziologické tejpy

Kineziologické tejpy, které mohou být například ryonové se používají k podpoře hojení a jako podpora při rehabilitaci. Jsou elastické a skvěle přiléhají, navíc jsou i voděodolné, a tak vydrží na místě aplikace i několik dní. Navíc příznivě podporují průtok krve a lymfy, čímž zlepšují nejen funkci svalů, ale i tkání a příznivě tak působí na celý organismus. Tyto tejpovací pásky jsou vhodné například jako pomoc při natažených svalech.

Kineziologické tejpy jsou i vhodnou prevencí právě proti natažení svalů, pokud tedy máte opakované problémy s některou partií, je vhodné je před zátěží použít.

Kineziologické mohou být však i bavlněné případně s příměsí spandexu nebo latexové, které jsou však pevnější a méně pružné.

Fixační tejpy

V případě úrazu je často potřeba dané místo zpevnit, lidově řečeno stáhnout. Fixační tejpy, které bývají vyrobeny z čisté bavlny dokážou skvěle nahradit nejen obinadlo, ale i ortézy. Fixační tejpovací pásky nedrží na kůži a je nutné jej kolem zranění obtočit a konce přichytit, takže je jejich použití náročnější. To je také jeden z důvodů, proč se používají především u těžších úrazů, kdy je potřeba, aby se postižené místo nepohnulo. Další nevýhodou fixačních tejpovacích pásek pak je, že omezují cirkulaci krve a není tak vhodné je používat dlouhodobě.

Dynamické tejpy

Dynamické tejpovací pásky nabízejí nejvyšší elasticitu a používají se jako podpora kloubů a svalů. Nejčastěji bývají vyrobeny z latexu, díky čemuž jsou roztažitelné nejen do délky, ale i do šířky.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...