Stres: Zdravotní problémy, které může přivolat

Jak se chránit před stresem?
Při zvládání stresu je více než důležité naučit se odpočívat, sdělovat své emoce a nedržet je v sobě, vytvořit si každodenní rituály a hlavně zdravě jíst a sportovat. Při nepřežité stresové zátěži je vhodné vyhledat odbornou pomoc a pravidelně navštěvovat například psychoterapii.
Zažívací problémy
V momentě, kdy se stres nastartuje, sníží se produkce hormonů potřebných k trávení a mozek v trávicím traktu omezí průtok krve. Mozek se zkrátka při stresových situacích věnuje „potřebnějším orgánům“ a podporuje je k vyššímu výkonu. To může mít za následek nechuť k jídlu, nadýmání, zácpu, průjem a pálení žáhy.
Nadváha
Při dlouhodobém stresu nechuť k jídlu často nahrazuje nekontrolovatelný příjem potravy. V těle totiž neustále koluje kortizol, který podporuje rychlé spalování (ale i ukládání tuků) a na oplátku vyžaduje doplňování velkého množství cukrů. Člověk v neustálém stresu neumí zkonzumovat jídlo v klidu a raději sáhne po něčem nezdravém a rychle připraveném, například po fastfoodu.
Cukrovka
Stres má vliv i na vznik cukrovky, jelikož zabraňuje uvolňování inzulinu a navíc snižuje jeho účinky. Inzulin pak nestíhá odbourávat cukr v krvi a může dojít k takzvanému hypoglykemickému záchvatu. Kortizol i adrenalin ovlivňují nejen vznik diabetu II. typu, ale i jeho celkový průběh.
Inkontinence
Při dlouhodobé stresové zátěži se také může objevit syndrom hyperaktivního močového měchýře či urgentní inkontinence. Svaly pánevního dna jsou při stresu neustále sevřené, což může vést k jejich následnému ochabnutí. Akutní potíže lze vyřešit například inkontinenčními pomůckami nebo správnými cviky.
Srdeční choroby
Během stresových chvil se zvyšuje tepová frekvence a s ní i krevní tlak, dojít může i k infarktu. Celý kardiovaskulární systém je ovlivněn přítomností cholesterolu a triglyceridů, které jsou díky nadměrnému množství kortizolu a adrenalinu do krve uvolňovány.
Rakovina
Vznik rakoviny je ovlivněn především genetikou, ale i stres zde hraje významnou roli. Je dokázáno, že nepříznivě ovlivňuje průběh některých rakovinových typů. Prokazatelné důkazy propojení stresu a vzniku rakoviny zatím nebyly objeveny, přesto se spekuluje o tom, že právě stresový hormon, kortizol, snižuje imunitu a tím přitahuje různá onemocnění, včetně rakoviny.