Jaké první kolo si zaslouží vaše dítě a proč záleží na jeho velikosti?

31. ledna 2023 | 16:05
Koupě prvního dětského kola je velká událost, kterou bychom neměli podceňovat. Záleží na druhu, velikosti i materiálu. Jaké první kolo si zaslouží vaše dítě a jak zvolit to správné?
Další 1 fotografie v galerii
Kolo pro vaše dítě by nemělo být ani příliš velké, ani příliš malé / Unsplash.com

Než se pustíte do nákupu dětského bicyklu, položte si základní otázky: Jak staré je vaše dítě? Kolik měří a kolik váží? Kolik peněz chci do kola investovat? Jakmile budete mít sepsané odpovědi, můžete se vrhnout na nákup.

Jak určit správnou velikost?

Kolo pro vaše dítě by nemělo být ani příliš velké, ani příliš malé. Mělo by sednout zkrátka akorát. Pořiďte proto takové kolo, které odpovídá jeho výšce i schopnostem. 

  • Dítě by si mělo na kolo stoupnout rozkročmo a nad horní rámovou trubkou by mu nad rozkrokem mělo zbývat volných 5 cm. 
  • Dítě musí dosáhnout ze sedla na řídítka a na pedály. U těch nejmenších kol by pak měly nožičky dosahovat až na zem. 

Jaké jsou velikosti kol?

Velikost kol se udává podle průměru ráfků a to v palcích.

  • 12”,14”,16” jsou ta nejmenší kola pro děti s výškou od 90 cm - 125 cm. Mají sundavací kolečka a nemají přehazovačku. Řetěz často bývá pokrytý plastovým chráničem.
  • 20” jsou kola s přehazovačkou a pákovými brzdami. Tato velikost je vhodná pro děti od 105 cm - 135 cm.
  • 24”, 26” jsou juniorská kola, která jsou prakticky stejná jako kola pro dospělé. Ideální jsou pro školáky od 130 cm - 155 cm.

 

Zdroj fotografie: Unsplash.com

 

Na materiálu záleží

Na trhu se nejčastěji můžeme setkat s rámy vyrobenými z hliníku, karbonu nebo oceli. Karbonová kola jsou pevná a extra lehká a řadí se tak k luxusnějším kouskům. U dětských kol se často setkáte s ocelí a jejími směsi, které vynikají nižší cenou. 

Nové nebo z bazaru?

Kolo není zrovna nejlevnější záležitost. Chcete-li tedy velký “výkon” za malou cenu, poohlédněte se po dětském kole z bazaru. Za cenu nového kola pořídíte z druhé ruky daleko lepší model nebo ten samý za mnohem méně peněz.

Nezapomeňte na ochrannou výbavu

Kolo máte vybrané, ale nezapomeňte k němu pořídit i ochranné pomůcky, které mohou vaše dítě ochránit nejen před malými zraněními, ale doslova mu zachránit život. 

  • Helma: Nejdůležitější ochranný prvek je helma, jejíž nošení je při jízdě na kole ze zákona do 18 let věku dítěte povinné.
  • Odrazky: Odrazky či reflexní oblečení zajistí vašemu dítěti při jízdě ještě větší bezpečnost. Díky reflexním prvkům bude vidět i za horší viditelnosti.
  • Cyklistické rukavice, zvonek, držák na lahev a brašna: toto jsou už doplňky navíc, které mohou dítěti ježdění ještě více zpříjemnit.
— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...