Když oční čočka přestane sloužit

10. března 2023 | 16:52
Máte pocit, že vidíte dvojitě, rozostřeně jako přes špinavé sklo? A nedali jste si ani jediný drink? Může se u vás rozvíjet poměrně závažné oční onemocnění, které ale lze snadno odstranit, jen je třeba nečekat a k lékaři jít co nejrychleji.
Jak nejlépe zvolit další kroky pro lepší zrak? / unsplash.com

Šedý zákal neboli katarakta je onemocněním oční čočky – části oka skrytého za duhovkou, která je složená z vody a proteinů. Oční čočka funguje jako lupa nebo kamera: zaostřuje na dálku nebo na blízko a láme paprsky, které čočkou procházejí tak, aby se dostaly na místo nejostřejšího vidění na sítnici.
Přesná příčina rozvinutí šedého zákalu není známá, ale nejčastěji je spojovaný se stárnutím čočky. Trápí až tři čtvrtiny pacientů nad 75 let, častěji ženy, objevuje se většinou po šedesátce i daleko později. Výjimkou nejsou osmdesátiletí pacienti. Čočku poškozují některé nemoci (například cukrovka, atopický ekzém, zarděnky, toxoplazmóza), dlouhodobé užívání kortikosteroidů, kouření, časté vystavování očí UV záření bez dostatečné ochrany, obezita. Katarakta vznikne i jako následek úrazu oka (tupé údery, elektrický proud) nebo je dána geneticky či ji žena v těhotenství přenese infekcí na plod. Čočka při kataraktě zadržuje vodu, mění se její iontové složení, ukládá pigment. Mohutní a zvětšuje se.

Není čas, ztrácet čas

Při prvních příznacích: rozostřeném vidění, jiném vnímání barev, citlivosti na světlo, oslňování při nočním řízení auta, když vás začne trápit omezování zorného pole, zhoršující se krátkozrakost či přestanete úplně vidět, vyhledejte očního lékaře. Ten zjistí rodinnou anamnézu, změří vám zrakovou ostrost s brýlemi i bez nich, refrakci oka. S využitím oftalmoskopu a štěrbinovou lampou zkoumá zorničkový reflex a pohyby očí, vyšetří vám nitrooční tlak i zorné pole. Léčba je jediná: operace.  Nebojte se, probíhá v lokální anestezii (předtím absolvujete předoperační vyšetření), lékař vám oko znecitliví a v průběhu 15 minut vám vyndá zkalenou čočku a nahradí ji umělou. Předtím vybere tu, která je nejvhodnější a případně vám zároveň zkoriguje další oční vady (dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus…). Čočka se odstraní ultrazvukem nebo laserem. Celkem výkon i s předoperačním vyšetřením zabere dvě, tři hodiny a pacient odchází domů. Rekonvalescence trvá několik týdnů, kdy je třeba dodržovat oční hygienu, oko nenamáhat, nevystavovat ho znečištění, slunci, omezit činnosti, které zvyšují nitrooční tlak (zvedání těžkých předmětů, ohýbání se do hlubokého předklonu, spaní na břiše).

Prevence?

Zdravý životní styl /nekouřit!), konzumovat pestrou stravu plnou vitaminů C, A, E. Nosit kvalitní sluneční brýle, chránit oči před úrazy a prašným prostředím.

S šedým zákalem je spojená řada mýtů:

1. Způsobuje ho čtení při nedostatečném světle

Omyl: příčina není známá, ale patří k přirozenému stárnutí oka, respektive čočky. Ovlivňují ho i genetické faktory, nemoci a zlozvyky.

2. Vyléčí se pomocí očních kapek

Omyl: ani brýle, ani kapky, ani léky nepomohou. Jediným řešením – rychlým a bezbolestným – je operace. Výměna zkalené čočky za umělou.

3. Je lepší počkat, až šedý zákal uzraje

Omyl: Lepší je operovat při prvním zhoršení vidění. Čím pokročilejší nemoc je, tím je čočka ztvrdlejší a větší a odstranění je náročnější. Choďte na oční prohlídky jednou ročně, zvlášť ve vyšším věku!

4. Po operaci musíte nosit brýle

Omyl: Lékař vám ideálně vybere čočku, která nejen nahradí dioptrickou sílu původní čočky a odstraní i další oční vady.

5. Čočku bude třeba po čase vyměnit

Omyl: Umělá nitrooční čočka už je navždy, pokud dostanete dostatečně kvalitní, bude vám sloužit natrvalo.

6. Umělá čočka se může zakalit

Omyl: Šedý zákal se vrátit nemůže, zakalit se může pouzdro, do kterého vám jej lékař vložil. Takzvaný sekundární šedý zákal lze snadno a rychle odstranit bezbolestným laserovým ošetřením.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...