Podzim na silnicích bezpečně: Zajděte do školy smyku a naučte se zvládat krizovky

01. října 2023 | 17:15
Podzim s sebou přináší deště, mlhy a spadané listí na silnicích, které komplikují řízení i vyježděným řidičům. Pokud se chcete za volantem cítit sebejistě v každém ročním období, je ideální čas vyrazit do školy smyku.
Další 2 fotografie v galerii
Škola smyku vás naučí nejprve v teorii a pak si to zažijete na vlastní kůži. / Shutterstock

Za naprostou většinou nehod stojí lidská chyba. A i když vás to možná překvapí, ne vždy chybují jen čerství řidiči. Ujet to může prostě každému. Právě proto najdete po republice několik škol bezpečné jízdy, kde se pod vedením instruktorů naučíte svoje vozidlo ovládat i v nečekaných situacích, abyste pak načisto v provozu nezazmatkovali. Co vlastně od takové školy smyku očekávat?

Krizové situace pod profesionálním dohledem

Co dělat, když vám auto ustřelí do smyku? A co se stane, když se v cestě objeví překážka a nestihnete dobrzdit? Jak se auto chová, když najede do hluboké kaluže a ztratíte kontakt s vozovkou? Tak všechno tohle vás škola smyku naučí nejprve v teorii a pak si to zažijete na vlastní kůži. Celou dobu budete mít na vysílačce instruktora, který vám bude radit, jak na to. A budete to zkoušet tak dlouho, dokud to pro vás nebude brnkačka.

Speciální povrch pro autentickou simulaci

A jak vlastně budete dostávat auto do jednoho smyku za druhým? Díky speciálním kluzným plochám na polygonu to půjde samo. Výukové plochy pro školy smyku mají speciálně upravený povrch, který například simuluje sníh či námrazu. V bezpečném prostředí si tak vyzkoušíte smyk zadní i přední nápravy bez obav, že byste si zničili auto. Vyzkoušíte si i vyhýbat se překážkám pomocí vodních bariér, které vás připraví na nezodpovědné chodce nebo zvěř.

Kdy oceníte školu smyku?

Tenhle zážitek se bez nadsázky hodí pro každého řidiče. Ať má ještě teplý řidičák z tiskárny, nebo má najeto tisíce kilometrů. Řidičské dovednosti se vyplatí aktualizovat a neusínat na vavřínech.

Vhodný je tedy samozřejmě pro začínající řidiče, ale do lavic i za volant by tu měli zasednout i profesionální řidiči. Existuje pak ještě škola s možností odpočtů trestných bodů, takže pokud si chcete polepšit s pár bodíky, je tohle skvělá možnost. Obecně počítejte, že své řidičské dovednosti po absolvování kurzu zlepšíte přibližně o 10 až 15 %.

Kde školu smyku navštívit?

Školy bezpečné jízdy se nachází po celé republice. Mezi nejznámější patří škola smyku v Mostě, která láká na nejmodernější vybavení a pořádá i řadu lahůdek, jako jsou speciální kurzy jen pro ženy, případně se tu naučíte i svižnou sportovní jízdu. Další školy pak najdete například v Příbrami, Vysokém Mýtě, Hradci Králové, Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Třinci nebo v Sosnové.

Zážitkový poukaz do řady z nich pak najdete i na stránkách největší československé zážitkovky Adrop.cz, se kterou tuto zkušenost můžete pořídit nejen sobě, ale také darovat svým blízkým.

Tak kam vyrazíte zlepšit svůj řidičský um?

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...