Když uši slyší i co nechtějí!
Jeho původ je nejasný, není sám o sobě nemocí, spíš doprovodný jev, který hlásí, že v organismu není všechno v pořádku. I když se objevuje v uších, zřídka bývá skutečně problémem, se kterým by vám pomohli na ušním oddělení. Může být následkem dlouhodobého stresu, přepracovanosti, úzkostných poruch, následek úrazu hlavy, krku či uší, často se opakujícími záněty středního ucha a dalších ušních nemocí, nedostatečného zásobování ucha krví, blokády krční páteře či strnutí krčních a šíjových svalů. Zapátrejte v paměti: neprožili jste nějaké akustické trauma? Výbuch, výstřel, příliš hlasitý koncert? Víte, že pro sluch je velikou zátěží až traumatem prudké skřípění kol při brždění vlaku? K problémům s tinnitem přispívá i nezdravý životní styl, podílí se na něm nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu i solení.
Obtíže se spánkem i pamětí
Někdo slyší obtíže jen v jednom uchu, jiný v obou, stejně tak se různí intenzita prožitku od slabého pískání až k nesnesitelnému zvuku. Trvale nebo nárazově, nejčastěji se zvuky objevují večer v tichu při usínání, což zhoršuje kvalitu spánku. Pokud trvá tinnitus méně než 6 měsíců mluvíme o akutním problému. Ten nastává obvykle po nějaké zvukovém traumatu, kdy poškozené nervové buňky v mozku potřebují čas na regeneraci. Když zvuky v uších zní déle, než půl roku stává se tinnitus chronickým. Intenzita prožitku není tak silná jako u akutní formy, ale člověk se jich většinou už nikdy nezbaví. Popisované obtíže s sebou nesou zhoršenou kvalitu života. Postižený jedinec má obtíže nejen se spánkem, ale s koncentrací, s pamětí, trápí ho celkové vyčerpání, bolesti hlavy, není divu, že mohou nastoupit deprese.
Jaké jsou možnosti?
Neexistuje dosud žádná léčba, která by tinnitus stoprocentně odstranila. U akutní formy je třeba vyloučit ušní onemocnění. Pacient absolvuje řadu vyšetření na ORL, neurologii i stomatologii (riziko poškození spánkového kloubu), když se zjistí, že tinnitus způsobuje špatné postavení krční páteře, následuje péče fyzioterapeutů. V případě, že se vyloučí vyšetřeními ušní onemocnění, lékaři obvykle nasadí léky na prokrvení vnitřního ucha a nabízejí nemocným nejrůznější varianty terapie. Jedinou oficiální metodou léčby tinnitu je TRT terapie, která se snaží pacienta naučit nevnímat šelesty a zvuky, které ho obtěžují. Někdy se osvědčuje nízkovýkonný laser, hyperbarická komora, v níž je člověk yvstaven tlaku jako by se nacházel 15 metrů pod hladinou. Na ORL využívají terapii infúzemi, kterými dodávají smyslovým buňkám víc kyslíku a výživných podpůrných látek. Někdy zabírá i elektroléčba či relaxační techniky (psychoterapie, muzikoterapie). Obecně je třeba změnit životní styl, nestresovat se, zdravě se stravovat. Mezi bylinkami je významným pomocníkem ginkgo biloba, která pomáhá rozšiřovat cévy v mozku.
Béčka mohou pomoci
Celkem máme 8 vitamínů B a každý z nich prospívá lidskému tělu. Především činnosti nervové soustavy, prospívají energetickému metabolismu, ale svědčí i sliznicím a pokožce. Takzvaný B-komplex najdeme v řadě potravin – v luštěninách, kvasnicích, ořeších, mase, sýrech, listové zelenině. Jsou velmi citlivé na teplotu, při varu se ztrácejí, stejně jako při zamražení. Proto je lepší je dodávat formou kvalitních doplňků stravy.