Zbavte se stresu, těchto 6 tipů vám pomůže

09. května 2024 | 15:44
Stresu čelíme všichni, někteří méně, jiní více, ale nikdo před ním není v bezpečí. Můžeme se však naučit, jak mu předcházet a co dělat pro to, abychom se ho zbavili. Jde totiž o padoucha, kterého když necháme dlouhodobě bez kontroly, dokáže napáchat velké škody na našem zdraví.
Jak se rychle zbavit stresu? / iStock

Stres je reakcí organismu na zátěžové situace, a to v psychické i fyzické rovině. Dle původce a délky trvání rozlišujeme stres akutní a chronický. Stres akutní je přirozenou reakcí organismu na náročnou výzvu či hrozbu. Může se jednat o hádku, nepříjemný pracovní úkol nebo třeba zkoušku ve škole. 

Větší problém představuje stres chronický, který je dlouhotrvající zátěží a často plíživě narušuje fungování těla měsíce i roky. Způsobuje jej značné pracovní či studijní vytížení a různé vleklé problémy. Pokud jste podobným vlivům vystaveni, případně se u vás projevují příznaky jako úzkosti, trávicí obtíže, svalové napětí, poruchy spánku, kožní problémy apod., začněte s praktikováním následujících tipů.

Spánková hygiena

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek dává tělu i mysli prostor k odpočinku a regeneraci. Existuje mnoho tipů, jak zlepšit spánkovou hygienu. Musíte však trpělivě zkoušet, co bude platit právě na vás. Může to být třeba poslech relaxační hudby, dechová cvičení, ale i četba pohádek. Rozhodně ji však nepodceňujte, například v období již zmíněných zkoušek se vám bude lépe učit, když se dobře vyspíte a mozek bude mít dost času se zregenerovat. 

Čas pro sebe i na přátele

V koloběhu povinností často zapomínáme sami na sebe, přitom i chvilka, kterou každý den věnujeme koníčkům, relaxaci na masáži nebo třeba návštěvě kina, zaplaví tělo hormonem radosti. Spoustu těchto aktivit můžete provozovat i s přáteli, využijte toho, udržování kvalitních vztahů je rovněž důležité. 

Úprava stravovacích návyků

Stále skloňovaná zdravá a vyvážená strava není pouze módním trendem. Kromě toho, že správnou skladbou jídelníčku dodáte tělu vše, co potřebuje, existují potraviny, které do jisté míry mohou pomoci se snížením stresu. Patří mezi ně zelenina bohatá na sacharidy, potraviny s vysokým obsahem Omega-3 mastných kyselin a vitamínu D, fermentované potraviny a další. Celkovému zklidnění a lepšímu usínání pomohou i bylinné čaje. Naopak je dobré vyhnout se či alespoň snížit příjem stimulantů typu alkohol, kofein či nikotin. 

Tvořte a vpusťte si do života hravost

Práší se vám v polici na deskové hry? Co začít pořádat herní večery pro vaše oblíbené lidi? Uvolníte se, užijete si zábavu a podpoříte vztahy. Neumíte-li prohrávat, bezpečnější kratochvílí může být kreslení. Netřeba být van Gogh, technika samovolného kreslení je hlavně o vyjádření pocitů a uvolnění. Poslouží i antistresové omalovánky, nepřeberné množství najdete na nákupním rádci Heureka, a to s nejrůznějšími vzory a tematikou. 

Pohybem k lepší náladě

Fyzická aktivita je dokonalým prostředkem v boji proti stresu. Cvičení, chůze, běh, práce na zahradě, ale i pouhé protažení, které zmírní svalové napětí, pomohou, abychom se cítili lépe. Zázraky dělá pobyt na čerstvém vzduchu, zkuste si pro začátek každé ráno otevřít okno nebo vyjít na zahradu a osvěžit se přívalem vzduchu a ideálně i dotekem prvních slunečních paprsků. 

Praktikování relaxačních technik

Meditace, jóga, tai chi či dechové techniky napomohou k lepšímu soustředění, uvolnění a vrátí vám pocit kontroly nad vlastním životem. Atmosféru můžete dotvořit třeba vykouřením prostoru bílou šalvějí, vonnými tyčinkami nebo využitím aroma lampy či difuzéru. Při hledání správné cesty či metody vám může být nápomocna i literatura. Knih o zvládání stresu existuje bezpočet, z těch dobře hodnocených v rámci recenzí na Heurece jmenujme například Zhluboka se nadechni nebo Stres v práci a v životě. Prvně jmenovaná přináší způsob, jak snížit chronický stres již za 7 dní, druhá je praktickou příručkou pro zvládání stresu z pera renomovaného psychologa.

Určit zavčasu úroveň stresu není snadné, nejčastěji se využívá dotazníků, které však nejsou nejpřesnější. Ač vědci pracují na nových metodách, prozatím lze k velmi orientační informaci využít chytrých hodinek. Některé modely jsou již schopny základní informaci o míře stresu poskytnout na základě senzoru snímajícího tepovou frekvenci. Nicméně, faktem zůstává, že se stresem v menší či větší míře dnes bojuje takřka každý a v boji s ním se zpravidla jedná o běh na dlouhou trať. Proto nic nevzdávejte, když ani po aplikaci všech rad nezaznamenáte změnu hned. Stres se vkrádá do našeho života dlouhodobě a minimálně stejnou dobu tak trvá, než jej z našeho života vypudíme.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...