Plíseň na nohou je strašák. Pantofle v bazénu a sprchách ale beztak nenosíme, ukázal průzkum
Právě proto nastal čas dostat nohy do formy – zaměřte se na trénink, který zajistí, že v létě zazáříte od hlavy k patě.
Plíseň nohou je nepříjemný a bohužel i poměrně častý problém. Podle průzkumu s ní má třetina z nás zkušenost - ať už se jedná o nepříjemné svědění, pálení nebo nevzhledné nehty. Navíc s sebou nese i psychické dopady – pocity studu, obavy z nákazy a nízké sebevědomí. Velkým podpůrným faktorem pro rozvoj kožní nebo nehtové plísně je vlhké prostředí. Proto je důležitá opatrnost při návštěvě bazénů, saun a fitness center, odkud si kožní či nehtovou plíseň přineslo 38 % respondentů, jejichž chodidla mykóza potrápila.
Téměř polovina dotázaných Čechů svá chodidla umývá velice důkladně, dokonce věnují i speciální pozornost mytí mezi prsty, přičemž alespoň jednou za dva měsíce si 67 % dopřeje pedikúru. Pouze 11 % nechává na svá chodidla bez povšimnutí stékat vodu.
Ať je léto nebo zima, plísni se daří ve vlhku
Tipli byste, že péče o chodidla bude v letních a zimních měsících odlišná? Z průzkumu vyplývá, že kdybyste v zimě svlékli ponožky 75 % respondentů, budou jejich chodidla stejně pěstěná, jako v létě. Překvapivé, že? Toto číslo však odráží fakt, že necelá polovina (40 %) dotazovaných Čechů vypověděla, že má s kožní či nehtovou plísní zkušenost. Téměř 60 % pociťovalo v době, kdy se s plísní potýkali, stud, bezmoc, pokles sebevědomí či strach. Přesto, že se obávají navrácení infekce, svá chodidla při pohybu ve veřejných prostorách nechrání 44 % Čechů.
Účetní Hanka z Příbrami s plísní bojovala před rokem. A nejvíc se podle svých slov obávala reakcí okolí. „Plíseň jsem chytla nejspíš ve fitku, kde jsem chodila bosá do sprchy. Než jsem ji vyléčila, nosila jsem jen uzavřené boty, protože jsem se bála, že si ostatní budou myslet, že jsem špindíra. Plísně se mi správnou péčí o chodidla povedlo zbavit a teď už si dávám velký pozor, aby se nevrátila,” říká. Obavy, že se plíseň navrátí, sdílí s paní Hankou 22 % účastníků průzkumu, kteří nyní chodidlům věnují nadstandardní péči.
Sdílené prostory i nástroje? Chodidla ocení soukromí
Nejsou to jen posilovny, bazény a sauny, kde plíseň číhá. Velmi často jsou podpůrným faktorem mykotické nákazy zpocené (potící se) nohy, které zůstávají dlouhou dobu uzavřené ve vlhku. S nepohodou na nohou způsobenou nadměrným vlhkem či nošením nevhodné obuvi a ponožek, má zkušenost 62 % Čechů. Původci plísně se mohou udržovat ve vlhké zpocené obuvi, kterou dostatečně nevysušíme a nevydesinfikujeme. Pro zničení původců infekce je důležité obuv vždy vysušit, vyvětrat a na závěr vydezinfikovat. Rizikem přenosu plísňové infekce je rovněž sdílení osobních věcí jako jsou ručníky nebo nůžky a kleštičky na nehty. Dobrou zprávou je, že plísňové nákaze (plísňovým infekcím) můžete účinně předcházet – stačí dbát na ochranu nohou ve veřejných prostorách, následnou hygienu a udržovat nohy v suchu.
Dostaň nohy do formy! 5 kroků k dokonalým chodidlům
1. Pravidelná hygiena: Nohy myjte denně vodou a mýdlem. Ano, i mýdlem. Poté je důkladně osušte, zvláště mezi prsty.
2. Hydratace: Používejte krémy a balzámy, které nohy hydratují a zjemní.
3. Vhodná obuv: Volte prodyšnou obuv z kvalitních materiálů a vyhýbejte se těsným botám, které omezují cirkulaci vzduchu.
4. Správné ponožky: Preferujte bavlněné ponožky, které perte při minimálně šedesáti stupních. Pokud se vám nohy zpotí, co nejdřív boty vysušte a ponožky vyměňte.
5. Dezinfekce: Po návštěvě bazénu, sauny a fitness center si nohy dezinfikujte, pravidelně dezinfikujte i vnitřek bot.
Péče o nohy, která se vyplatí
Péče o chodidla není jen o estetice. Zdravé nohy jsou základem pro celkovou kondici, pohodu a sebevědomí. Věnujte stavu vašich nehtů a kůže dostatečnou pozornost a péči, kterou si zaslouží. Dostaňte nohy do formy. Oceníte to nejen v létě, kdy se budete moct pyšnit jejich pěstěným vzhledem, ale i každý den, kdy vám zajistí nezbytný komfort a spokojenost při každém kroku.