Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky? Místa, která stojí za návštěvu

11. prosince 2024 | 11:25
České filmové pohádky se mohou chlubit nejen oblíbeností u českých diváků a dlouhaletou tradicí, ale i úžasnými exteriéry, které se filmaři pro své výpravné a dobrodružné příběhy snaží vybírat. Ostatně mnoho filmových a seriálových fanoušků se snaží spojit cestování i s lokacemi, kde se natáčela nějaká jejich oblíbené scéna z filmu či seriálu. A některá místa z tohoto filmového turismu i přímo těží, mají speciální prohlídkové okruhy nebo vlastní upomínkové předměty a podobně.
České filmové pohádky se mohou chlubit mimo jiné i úžasnými exteriéry / Semi / Adobestock.com

Na téměř každém české hradě či zámku se při prohlídce rádi pochlubí, že měli tu čest hostit filmaře a co jim tam například zanechali nebo na kterých konkrétních místech natáčení probíhalo. Asi nejčastěji navštěvovanými místy jsou pak ikonické pohádkové hrady a zámky jako Bouzov, Pernštejn nebo Křivoklát. Filmaři ale cestují po celé České republice, takže výlety po stopách oblíbených pohádek můžete vyrazit i během letních dovolených nebo výletů s rodinou.

A začít můžeme hned s tou nejoblíbenější – S čerty nejsou žerty (1985). Většina pohádky S čerty nejsou žerty se natáčela na dohled od Prahy – na zámku v Průhonicích. Peklo však tvůrci našli hlavně v Českém ráji. Své místo v pohádce tak mají zdejší skalní města, hrad Kost a vesnička Vesec. Na Kosti filmaři natáčeli záběry z vězení a zámecké kuchyně. Máchalův mlýn se nachází v nedaleké Střehomi a ve vesnici Vesec se nachází chalupa Petrovy babičky. Záběry se splašeným kočárem se točily pod Mariánskou vyhlídkou u Hrubé Skály. A legendární vchod do pekla? Ten byste našli na zřícenině hradu Rotštejn nedaleko Turnova. Celý komplex pekla pak představoval areál převážně umělých pískovcových jeskyní Pusté kostely na Českolipsku a Luciferovu kancelář skalní hrad Sloup v Čechách.

Anděl Páně (2005) – tuto pohádku natočil režisér Jiří Strach v krásné šumavské přírodě. Sídlem knížete Maximiliána je hrad Kašperk, sakrální stavba, kam se Petronel uchýlí, když očekává návrat na nebesa, je románský kostel sv. Mořice u Annína a s pomocí Pankráce, Serváce a Bonifáce mohli hrdinové přeběhnout přes zamrzlé Černé jezero.

Anděl Páně 2 (2016) – druhý díl úspěšné pohádky Anděl Páně si u režiséra Jiřího Stracha vyprosili sami diváci, takže není divu, že v době premiéry byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku. Když ho o rok později uvedla Česká televize jako svou vánoční pohádku, zhlédly ji přes tři miliony lidí a Anděl Páně 2 se stal nejsledovanější štědrovečerní pohádkou za posledních patnáct let. Anděl Petronel a čert Uriáš tentokrát zamířili do města. Konkrétně do hradu Ledeč nad Sázavou (náměstí s prodejem párků, tržiště, brána do města, hostinec U Kroužků, Košťálův krámek zvenku) a do Českého Krumlova, v jehož ulicích chodí Anežka coby Mikuláš, Uriáš s Petronelem tu čekají na kohoutí zakokrhání a v kostele sv. Víta se Petronelovi zjeví panenka Marie. Vnitřní prostory pro krejčovskou dílnu a Košťálův dům pak filmaři našli na zámku Dolní Beřkovice.

Štědrovečerní pohádka České televize Korunní princ (2015) se natáčela na hradě Švihov, kde se nachází zakázaná komnata, Karlova komnata a rytířský sál nebo kde otec svým synům vypráví, čí obraz právě počmárali. Většina záběrů z hradu však pochází z Kokořína, uvnitř jehož hradeb princové bojují a Karel mohutně intrikuje. Hostinec, kam Jan dorazí, představuje mlýn Štampach, kolem něhož leží i všechny rybníky. Princezna Viktorie má sídlo na Křivoklátě a dračí jeskyně, kde má být obětována drakovi, je Býčí skála u Habrůvky. Rytířský turnaj se odehrával na louce pod hradem Točníkem.

O vánoční hvězdě (2020). Tato vánoční pohádka jako by svou vizuální podobu čerpala z obrázků Josefa Lady. Filmaři se proto uchýlili do skanzenu Zuberec. Učitel Václav tu žije a vyučuje místní děti. Nebeský palác, v němž sídlí všechny hvězdy včetně Deničky, představuje zámek Kačina, sídlo, kde žijí princezna s královnou, má podobu zámku Žleby, stejně jako všechny interiéry s výjimkou tanečního sálu, kde se pořádá ples. Ten bychom totiž našli na barokním zámku Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou.

Oblíbená pohádka režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku (1973) se natáčela v Čechách a v Německu. Statek, na kterém žije Popelka, je vodní hrad Švihov. Nedaleko Švihova se nachází i Popelčina stodola a rybník, kam její macecha se sestrou spadnou. Obojí naleznete v obci Mezihoří. Za princovým hradem pak budete muset až do německého Moritzburgu.

A jak je na tom letošní premiérová štědrovečerní pohádka Tři princezny? Filmaři postupně zavítali do Českého Švýcarska, na zámek Hrubý Rohozec, hrad Bouzov, k lomu Homolák, do bývalého kaolinového dolu Nevřeň, ke Skryjským jezírkům, na Malou a Velkou Ameriku, ale i k Tiským stěnám. Čarovné jablko, pohádka, která vznikla ve spolupráci se slovenskou televizí se natáčela v malebných lokacích východního Slovenska, ve skanzenu Stará Ľubovňa a na hradě Beckov.

Premiérová pohádka Čarodějnická pohádka zavedla filmaře do Brdských lesů a do Průhonického parku.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 5008 přichází na český trh, překvapil v mnoha směrech

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Za studentskou fotku 15 tisíc korun? Ano, a studijní kredity a...

Zásoby na pečení vánočního cukroví extrémně přitahují...

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...