Pořizujeme domácí zvíře. Na co pamatovat, v kolika letech ho pořídit dětem a jaký tvor je vhodný pro alergiky?

12. února 2019 | 08:08
Pořídit nového člena rodiny ze zvířecí říše je snem mnoha lidí. Jenže domácí mazlíčci mají své potřeby, takže to není jen tak. Navíc byste měli vědět, kdy zvíře pořídit dětem a jak je to s alergiemi.
Pořídit nového psího kamaráda je snem mnoha lidí / Shutterstock

Pořizujeme psa či kočku

Většina lidí v České republice si pořizuje psa či kočku, tedy tvory, kteří se vyskytují ve více než 60 % domácností a v Evropě tak nemáme konkurenci. Jejich pořízení přináší mnoho radostí, jsou s ním ale spojeny také určité starosti. Budete totiž potřebovat náležité vybavení, aby se váš nový čtyřnohý přítel cítil naprosto komfortně. Předně se ale musíte rozhodnout,jaké plemeno zvolit a zda si kočku či psa pořídit od známého, z rukou chovatele anebo z útulku. Určitě se ale vyhněte tzv. množírnám, ve kterých zvířata vesměs žijí ve špatných podmínkách.

Ještě před pořízením nového mazlíčka si každopádně musíte koupit kvalitní vybavení, které si ale můžete objednat levněji např. s voucherem na Superzoo.cz. Konkrétně budou potřebamisky na vodu,krmivo a pelíšek a samozřejmě také hračky. Zatímco pro kočky je nutné pořídit rovněž bedýnku se stelivem, škrabadlo a přepravku, psi vyžadují poněkud jinou výbavu. Nemělo by vám chybět vodítko, obojek a náhubek, případně šampón a kartáč. Nesmíte však zapomenout ani na zákonem dané náležitosti. Máte např. ohlašovací povinnost k poplatku za psa. A pamatujte, že bude potřeba venčení, takže by tomu členové rodiny měli přizpůsobit svůj časový harmonogram.

Zvířata pochopitelně potřebují i kvalitní krmivo. Otázkou ovšem je, jak ho poznat, což skutečně není úplně jednoduché. Obvykle ale platí, že v běžných obchodech sežnete produkty ekonomické, které jsou tedy levnější, ale jejich kvalita není právě ideální. Ve specializovaných prodejnách naopak vhodné produkty určitě seženete. Jak navíc ukazuje sleva na krmivo na Zoohit, ani jeho cena nemusí být nutně vysoká. Ve specializovaných obchodech také obvykle obdržíte odpovídající rady.

Další domácí zvířata. Některá mohou být dosti atypická!

Psi a kočky nejsou pochopitelně jediní domácí mazlíčci, které si domů můžete pořídit. Další zvířata přitom vesměs nejsou tak náročná. Pořídit si můžete hlodavce (křečka, myš, morče, králíčka), rybičky, papoušky, ale také terarijní zvířata, jakou jsou např. hadi, želvy či obojživelníci. Někteří lidé si navíc pořizují dosti atypické tvory. Není výjimkou, že jsou doma chována miniprasátka a dokonce i skunkové, což jsou ve skutečnosti přítulná zvířata, která svou zapáchající „zbraň" používají pouze při pocitu ohrožení.

Zvíře pro dítě. V kolika letech mu ho pořídit?

Nezřídka se stává, že je domácí zvířátko pořizováno na přání dítěte. Ačkoli se jedná o vysnění dárek, není nic neobvyklého, pokud chlapci a děvčata ztratí o nového mazlíčka zájem a péče zůstane především na rodičích. V tomto ohledu hraje roli i věk. Ideálně byste měli zvíře pořídit mezi 6. a 10. rokem dítěte. To už totiž plně chápe potřeby zvířete, respektuje ho jako živou bytost a může se o něj starat (včetně venčení pejsků). Mladší děti tohle ještě plně nechápou, náctiletým se zase rychle mění zájmy a životní priority, takže je nový člen rodiny může rychle omrzet.

Jaké zvíře je ideální pro alergiky?

Lidé se často mylně domnívají, že existuje alergie na zvířecí srst. Ve skutečnosti však alergickou reakci „spouští" bílkoviny, jež se vyskytují ve slinách, kožním mazu a moči. Tyto alergeny se v srsti drží, ale sama pokrývka těla žádnou alergii nezpůsobuje. Proto nepomůže, když si pořídíte čínského naháče či kočku bez srsti (sphynx). Alergikům jsou obvykle doporučovány želvy nebo rybičky, u nich se však budete muset pečlivě starat o akvárium či terárium, aby se zde netvořily plísně, a problematické může být i krmivo. Přesto se ale zřejmě jedná o nejvhodnější zvířata pro alergiky.
 

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...